W ostatnich dniach nastąpił drobny ruch “Kreta”, będącego częścią instrumentu HP3 misji Insight.
W naszym ostatnim artykule na temat “Kreta” (część instrumentu HP3 misji Insight) przedstawialiśmy dość zaskakujący problem: instrument “wyskoczył” z powstałego wcześniej otworu. Za sytuację odpowiada niewielkie tarcie dookoła tego otworu oraz… niskie marsjańskie ciśnienie atmosferyczne.W listopadzie 2019 trwały drobne ruchy Kreta oraz wysięgnika lądownika InSight. Poniższe nagranie prezentuje ruch Kreta od 13 do 21 listopada. Efektem tych działań jest drobne zagłębienie się Kreta – ruch został oceniony na około 32 mm.
Prawdopodobnie w listopadzie i grudniu 2019 będą kontynuowane próby dalszego zagłębiania Kreta. W tej chwili trudno określić jak długo będą trwać te próby, jednak można się spodziewać dalszego zagłębiania się Kreta w głąb marsjańskiego gruntu.
Część penetratora HP3 (w szczególności Kreta) została wykonana na zamówienie Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) przez polską spółkę Astronika przy współpracy z Centrum Badań Kosmicznych (CBK).
Misja InSight jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.
(PFA, NASA)
2 komentarze
Ciekawe czy to wina biurokracji i polityki czy zaawansowanych prac nad lądownikiem, ale były przeprowadzane eksperymenty które wykazały uzasadnione obawy w poruszaniu się penetratora przy bardzo niskim ciśnieniu.
Z innowacyjnej misji ostała się jedynie bardzo droga stacja meteorologiczna.
tak czy siak, myśl że nauczono się bardzo dużo o właściwościach marsjańskiego gruntu