HP3 – drobny ruch Kreta

2

W ostatnich dniach nastąpił drobny ruch “Kreta”, będącego częścią instrumentu HP3 misji Insight.

W naszym ostatnim artykule na temat “Kreta” (część instrumentu HP3 misji Insight) przedstawialiśmy dość zaskakujący problem: instrument “wyskoczył” z powstałego wcześniej otworu. Za sytuację odpowiada niewielkie tarcie dookoła tego otworu oraz… niskie marsjańskie ciśnienie atmosferyczne.

W listopadzie 2019 trwały drobne ruchy Kreta oraz wysięgnika lądownika InSight. Poniższe nagranie prezentuje ruch Kreta od 13 do 21 listopada. Efektem tych działań jest drobne zagłębienie się Kreta – ruch został oceniony na około 32 mm.

Działania wokół Kreta – 13 do 21 listopada / Credits – NASA

Prawdopodobnie w listopadzie i grudniu 2019 będą kontynuowane próby dalszego zagłębiania Kreta. W tej chwili trudno określić jak długo będą trwać te próby, jednak można się spodziewać dalszego zagłębiania się Kreta w głąb marsjańskiego gruntu.

Część penetratora HP3 (w szczególności Kreta) została wykonana na zamówienie Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) przez polską spółkę Astronika przy współpracy z Centrum Badań Kosmicznych (CBK).

Misja InSight jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, NASA)

2 komentarze

  1. Ciekawe czy to wina biurokracji i polityki czy zaawansowanych prac nad lądownikiem, ale były przeprowadzane eksperymenty które wykazały uzasadnione obawy w poruszaniu się penetratora przy bardzo niskim ciśnieniu.
    Z innowacyjnej misji ostała się jedynie bardzo droga stacja meteorologiczna.

  2. tak czy siak, myśl że nauczono się bardzo dużo o właściwościach marsjańskiego gruntu