Innspace zaprasza do ankiety dotyczącej lotów suborbitalnych

0

Studencka grupa Innspace bada zagadnienie możliwości powszechnego korzystania z lotów suborbitalnych. Częścią badań jest ankieta – Innspace zachęca do oddania swoich komentarzy.

Innspace od ponad roku zajmuje się projektami związanymi z branżą kosmiczną. Pomysł na badania zrodził się po wygraniu ESA Grand Prix podczas finału Student Aerospace Challenge w Paryżu. Na konkurs ten zaprojektowali kabinę pasażerską w samolocie suborbitalnym dla 6 osób. Stworzyli model 3D kabiny, uwzględniający wszystkie aspekty oraz zaproponowała elementy systemów pokładowych (takich jak system podtrzymywania życia czy systemy rozrywki pokładowej). Projekt ten zdobył główną nagrodę, a zespół postanowił mocniej zainteresować się rynkiem lotów suborbitalnych.

W trakcie lotu suborbitalnego wystrzelony pojazd (statek kosmiczny) przekracza umowną granicę kosmosu (100 km nad poziomem morza), ale jednocześnie jego prędkość jest zbyt niska, by wejść na orbitę. Pojazd poruszający się po trajektorii suborbitalnej w pewnym momencie zaczyna “spadać” na Ziemię. Prawidłowe ustalenie trajektorii pozwala na osiągnięcie różnych parametrów lotu, w niektórych przypadkach dużego zasięgu.

Beata Suścicka z Innspace: “Zrodziło się w nas pytanie czy w najbliższej przyszłości będzie możliwe, żeby każdy z nas miał szansę przekroczyć granice kosmosu.” A jeśli tak, to w jakim celu? Zespół Innspace postanowił bliżej się przyjrzeć możliwości użycia tego typu pojazdów dla różnych celów.

Na kolejną edycję konkursu Student Aerospace Challenge zespół pracuje nad analizą rynku lotów suborbitalnych. Dużą pomocą w badaniach grupy będzie wypełnienie ankiety. Ankieta jest w pełni anonimowa, a jej wypełnienie zajmuje 6-8 minut.

 Link do ankiety:  bit.ly/loty_suborbitalne

(Innspace)

Comments are closed.