Komercyjny kosmos – czerwiec 2019

2

Zapraszamy do podsumowania wydarzeń w komercyjnym sektorze kosmicznym z czerwca 2019 roku.

Space3ac ScaleUp 2 – pierwszy miesiąc akceleracji

Program akceleracyjny dla startupów o nazwie Space3ac ScaleUp 2 rozpoczął się pod koniec maja 2019. W czerwcu startupy blisko współpracowały z wybranymi podmiotami przemysłowymi, które są zainteresowane wdrożeniem nowych technologii do swoich procesów lub działań. Wynikiem tych prac jest precyzyjne określenie przebiegu dalszej części akceleracji.

Oprócz wsparcia finansowego, akcelerator Space3ac zapewnia wsparcie merytoryczne na najwyższym poziomie, angażując międzynarodowej klasy mentorów biznesowych oraz technologicznych. Dodatkowo, organizatorzy akceleratora zapewniają miejsce do pracy i dostęp do zaawansowanej infrastruktury, a także kontakt z potencjalnymi inwestorami.

Piąta edycja akceleratora Space3ac organizowana jest przez gdańską firmę Blue Dot Solutions w ramach programu Scale Up Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. W trzech rundach do akceleratora zostanie przyjętych w sumie około 60 startupów z całej Polski. Kolejny nabór do akceleratora Space3ac zostanie otwarty pod koniec 2019 roku.

Czy 2019 będzie “wolniejszy”?

W czerwcu kilka grup analitycznych – jedna z USA, jedna z Europy i jedna międzynarodowa – zasugerowały, że w 2019 roku możemy zauważyć spadek w ilości wynoszonych satelitów. Spadek częściowo może być związany z potencjalnym spowolnieniem w branży CubeSat, choć nie tylko.

Warto tu jednak zauważyć, że ilość wynoszonych satelitów z pewnością nie jest wyznacznikiem dla całej branży. Aktualnie zakres mas satelitów wynoszonych na różne orbity to od 1 aż do 7000 kg. Koszt produkcji satelitów zazwyczaj zawiera się w zakresie od kilku tysięcy do 200 milionów EUR (choć górne wartości mogą być znacznie wyższe, szczególnie w przypadku satelitów wojskowych lub telekomunikacyjnych dla odbiorców rządowych).

Stratolauch – cena i kontroferty

Już pod koniec maja 2019 pojawiły się nieoficjalne doniesienia, że projekt Stratolaunch albo zostanie niebawem zakończony albo też “sprzedany” do innego wykonawcy. Z dostępnych informacji wynika, że jest pewne zainteresowanie przejęciem tego projektu, jednakże m.in. z uwagi na regulacje prawne, nie jest to proste zadanie. W czerwcu ta informacja się potwierdziła.

Cena nabycia tego samolotu z czerwca 2019 to około 400 milionów USD. Pojawiła się także informacja, że prowadzone są rozmowy z Richardem Bransonem, właścicielem koncernu Virgin (w tym Virgin Galactic i Virgin Orbit). Co ciekawe, w drugiej połowie czerwca pojawiła się też nieoficjalna informacja, że Richard Branson proponował przejęcie tego projektu po symbolicznej cenie.

Virgin Orbit i Kornwalia

W czerwcu firma Virgin Orbit poinformowała o możliwości wykonywania startów swojego samolotu i rakiety z regionu Kornwalia w południowo-zachodniej Anglii. To właśnie tam na początku przyszłej dekady ma powstać jeden z brytyjskich “portów kosmicznych”.

Boeing 747 uwalnia LauncherOne / Credits - Virgin Orbit
Boeing 747 uwalnia LauncherOne / Credits – Virgin Orbit

Oczywiście, wiele zależy w tej chwili od amerykańskich regulacji, które w tym przypadku odgrywają duże znaczenie. Firma Virgin Orbit informuje jednak, że poczyniła już pierwsze kroki, by w perspektywie kilku lat otrzymać zgodę na wykonywanie startów swoich rakiet poza terytorium USA.

LC-48 – małe stanowisko dla małych rakiet

W czerwcu 2019 NASA zadecydowała o zbudowaniu wyrzutni o oznaczeniu LC-48. Ta wyrzutnia znajdzie się na Kennedy Space Center (KSC) pomiędzy LC-39A (używaną przez SpaceX) a LC-41 (używana przez United Launch Alliance). LC-48 ma być “płytą betonu” wraz ze miejscami na zbiorniki różnego typu paliw oraz ciekłego tlenu. Z tej wyrzutni będą mogli docelowo korzystać różni operatorzy małych rakiet nośnych.

NASA przewiduje, że maksymalną masą startową dla rakiet korzystających z LC-48 będzie około 135 ton. (Mała rakieta Electron ma masę startową ok. 12,5 tony, zaś japońska Epsilon ma masę startową ok. 90 ton). NASA nie przewiduje możliwości wykonywania lądowań rakiet w otoczeniu LC-48.

Stanowisko LC-48 na terenach Kennedy Space Center / Credits - NASA
Stanowisko LC-48 na terenach Kennedy Space Center / Credits – NASA

Co ciekawe, jest jeszcze możliwość budowy kolejnych wyrzutni, na północ od LC-39B. Jedno z potencjalnych miejsc nosi już oznaczenie LC-49. NASA może w ciągu dwóch najbliższych lat przeprowadzić głębszą analizę zapotrzebowania na taką wyrzutnię.

ÅAC Clyde pozyskało 9 milionów USD

Firmie ÅAC Clyde (powstałej w wyniku połączenia ÅAC Microtec z Clyde Space) udało się pozyskać 9 milionów USD na rozwój możliwości produkcyjnych. ÅAC Clyde specjalizuje się w produkcji małych satelitów (w tym standardu CubeSat) i zamierza niebawem zatrudnić 50 inżynierów. ÅAC Clyde ma swoje biura w Szkocji, Anglii oraz w Szwecji.

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

(BDS, G, Tw, PA, NSF, PFA)

2 komentarze

  1. Andrzej Kotarski on

    W tekście o kompleksie startowym LC 48 mowa jest chyba o rakiecie Epsilon, nie Electron.