ÅAC Microtec połączy się z Clyde Space

0

Szwedzka firma z sektora kosmicznego, ÅAC Microtec, ogłosiła 22 grudnia br. plany dotyczące połączenia ze szkockim producentem cubesatów – firmą Clyde Space. W efekcie ma powstać podmiot z większymi możliwościami rozwoju w dobie dynamicznie rozwijającego się satelitarnego przemysłu.

W ramach operacji przejęcia ÅAC Microtec zakupi 30,5 mln udziałów Clyde Space oraz zapłaci dodatkowo w gotówce 2 mln funtów szterlingów (ok. 9,4 mln złotych). Transakcja o łącznej wartości 122,7 mln złotych powinna zakończyć się pod koniec stycznia, po przeprowadzonym z pozytywnym rezultatem głosowaniu udziałowców ÅAC Microtec.

W efekcie powstanie firma europejskiego sektora kosmicznego zatrudniająca 100 osób i osiągająca przychód roczny w wysokości około 32 mln złotych (w oparciu o wyniki za trzy kwartały 2017 roku). Firmy mają nadzieję na znaczący wzrost w kolejnych latach, biorąc pod uwagę potrzeby na rynku cubesatów i małych satelitów.

Alfonso Barreiro, dyrektor generalny szwedzkiego podmiotu, wyraził przekonanie, że firma po połączeniu będzie w stanie dominować jako dostawca systemów satelitarnych (platform) w zakresie od 1 do 50 kilogramów. Firma będzie więc konkurowała na tym samym polu, na jakim chce powalczyć o rynek nasz polski przodownik – Creotech Instruments ze swoją modułową platformą HyperSat.

Firma Clyde Space założona została w 2005 roku przez Craiga Clarka. Początkowo zajmowała się produkcją komponentów do zastosowań na cubesatach, jednak od tamtego momentu rozwinęła się i obecnie oferuje pełen proces produkcji cubesatów oraz usługi towarzyszące, takie jak organizacja procesów przygotowania satelitów do wyniesienia i odbioru danych ze stacji naziemnych.

ÅAC Microtec również powstała w 2005 roku, jednak dopiero od niedawna skupia się na produktach sektora kosmicznego, takich jak mniejsze komponenty oraz całe platformy satelitarne. Przykładem tego ostatniego produktu jest platforma InnoSat, która rozwinięta została wspólnie z dużą firmą sektora kosmicznego OHB Sweden. InnoSat to platforma satelitarna o masie około 40 kg.

O firmie Clyde Space w kontekście pozyskania nowych inwestorów pisaliśmy ostatnio w 2011 roku. Informacje z końca tego roku wskazują na trafnie podjęte wtedy decyzje inwestycyjne.

(SN)

Comments are closed.