Komercyjny kosmos – maj 2019

0

Zapraszamy do podsumowania wydarzeń w komercyjnym sektorze kosmicznym z maja 2019 roku.

Space3ac – początek ScaleUp 2, rekrutacja Poland Prize

W dniach 27-28 maja rozpoczęła się nowa edycja akceleratora Space3ac ScaleUp 2. Do Gdańska przyjechało kilkanaście wybranych startupów. Akceleracja tych podmiotów będzie trwać przez kolejne sześć miesięcy.

Space3ac ScaleUp 2 to trwający sześć miesięcy stacjonarny program akceleracyjny dla firm pracujących w sektorze kosmicznym, smart city czy biogospodarki. Misją akceleratora jest rozwiązanie problemów dużych podmiotów branżowych poprzez dostarczenie im rozwiązań przygotowanych przez specjalistyczne i innowacyjne startupy. Oprócz wsparcia finansowego, akcelerator zapewnia wsparcie merytoryczne na najwyższym poziomie, angażując międzynarodowej klasy mentorów biznesowych oraz technologicznych. Dodatkowo, organizatorzy akceleratora zapewniają miejsce do pracy i dostęp do zaawansowanej infrastruktury, a także kontakt z potencjalnymi inwestorami.

Rekrutacja do akceleracji zakończyła się 30 kwietnia. Łącznie nadeszło ponad 110 wysokiej jakości zgłoszeń. Partnerami tej edycji są PKN Orlen, Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA, Olivia Business Centre, Orange, Pekabex, Śląskie Centrum Naukowo – Technologiczne Przemysłu Lotniczego Sp. z o. o., Valmont Polska Sp. z o.o., OT Logistics, Luxon oraz stocznia Safe. Z tymi partnerami przemysłowymi będą współpracować wyselekcjonowanej startupy.

Ponadto, przez cały maj trwała rekrutacja do programu Space3ac Poland Prize. Celem tego akceleratora jest zachęcenie obcokrajowców do zakładania swoich spółek technologicznych w Polsce.

Space3ac Poland Prize / Credits – Space3ac

Pomiędzy startupami a przemysłem – książka Wojciecha Drewczyńskiego

W maju pojawiła się książka Wojciecha Drewczyńskiego, dyrektora akceleratora Space3ac. Książka nosi tytuł “Korpostartup. Efektywna współpraca korporacji ze startupami”. Książka opisuje aktualne środowisko nowych spółek technologicznych w Polsce oraz na świecie i przedstawia możliwości współpracy pomiędzy dużymi korporacjami a startupami.

Książka jest dostępna na stronie wydawnictwa Onepress.

Książka Wojciecha Drewczyńskiego / Credits - wydawnictwo Onepress
Książka Wojciecha Drewczyńskiego / Credits – wydawnictwo Onepress

ARP nabyło 44% udziałów PIAP Space

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) kontynuuje działania w polskim sektorze kosmicznym. W maju 2019 ARP nabyło 44% udziałów firmy PIAP Space za kwotę 3 mln złotych. Większościowym udziałowcem PIAP Space pozostaje Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP). Zadaniem PIAP Space jest komercjalizacja rozwiązań robotycznych w obszarze kosmicznym.

Inmarsat zamawia trzy satelity telekomunikacyjne

Brytyjska firma Inmarsat zamówiła trzy satelity telekomunikacyjne od koncernu Airbus. Satelity o oznaczeniach Inmarsat GX7, GX8 i GX9 mają bazować na platformie Onesat, która pozwala na szerokie możliwości rekonfiguracji w trakcie trwania misji orbitalnej. Pierwszy start zaplanowano na połowę 2023 roku.

N7 Mobile kończy projekt dla ESA

N7 Space z sukcesem zakończyło projekt dla ESA – ASN.1/ACN Modelling Tools IDE. Projekt został zrealizowany dzięki programowi Polish Incentive Industry Scheme. W ramach tego projektu został stworzony zestaw narzędzi wspomagających modelowanie danych wykorzystywanych w misjach kosmicznych. Ten zestaw narzędzi został udostępniony innym podmiotom z przemysłu.

Prezentacja asn1scc.IDE / Credits – N7 Space sp. z o.o.

Inmarsat przejęty!

W maju doszło do przejęcia operatora Inmarsat za kwotę 3,3 miliarda USD. Nabywcą jest konsorcjum kilku podmiotów, w tym brytyjskich i amerykańskich funduszy inwestycyjnych oraz kanadyjskich funduszy emerytalnych. Przejęcie zostanie sfinalizowane do końca 2019 roku.

Co ciekawe, w zeszłym roku toczyły się rozmowy o przejęciu Inmarsat przez EchoStar. Negocjacje zostały zerwane, po czym pojawiła się nawet informacja, że “Inmarsat nie jest na sprzedaż”. W ciągu kilku miesięcy sytuacja się zmieniła i Inmarsat znalazł nowego nabywcę.

CubeSatowa zadyszka?

Kilku producentów satelitów CubeSat zanotowało w pierwszym kwartale 2019 roku wyraźny spadek przychodów z zamówień. Typowy spadek to pomiędzy 5 a 15%. Oczywiście spadek przychodów nie przekłada się na taki sam spadek ilości zamówień i nie oznacza to problemów całej branży satelitów CubeSat, jednak daje to spojrzenie na tę branżę. Warto tu zauważyć, że dotychczas branża satelitów CubeSat rozwijała się bardzo dynamicznie, bez większych spadków w zamówieniach czy przychodach.

Jest możliwe, że spadek przychodów oznacza zwiększoną konkurencję w tej branży. Produkcja CubeSatów jest prostsza od większych satelitów, co oznacza, że pojawia się wielu producentów z całego świata. Ponadto, zwykle CubeSaty nie korzystają z zastrzeżonych technologii, co pozwala na zakup bez większych ograniczeń. W konsekwencji wielu klientów kieruje się przede wszystkim ceną.

Książka Grzegorza Brony

Dr Grzegorz Brona – prezes Polskiej Agencji Kosmicznej w latach 2018 – 2019, pojawi się niebawem w książce “Człowiek – istota kosmiczna”. Książka zostanie wydana latem tego roku.

Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Znak.

Okładka książki / Credits - Wydawnictwo Znak
Okładka książki / Credits – Wydawnictwo Znak

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

(BDS, F, GB, SA, HS, PFA, NSF)

Comments are closed.