Udany start Falcona 9 z trzema satelitami RADARSAT

0

Rakieta Falcon 9 wyniosła 12 czerwca trzy kanadyjskie satelity RADARSAT.

Start rakiety Falcon 9 z trzema satelitami RADARSAT nastąpił 12 czerwca 2019 roku o godzinie 16:17 CEST. Start nastąpił z bazy Vandengerg w Kalifornii. Na pokładzie rakiety Falcon 9 znalazły się trzy kanadyjskie satelity RADARSAT. Rakieta Falcon 9 wyniosła te satelity na orbitę polarną, gdzie nastąpiło uwolnienie około godzinę po starcie.

Start Falcona 9 z trzema satelitami RADARSAT / Credits – SpaceX

Po wykonanej pracy nastąpiło lądowanie pierwszego stopnia rakiety Falcon 9. Tym razem lądowanie nastąpiło w “Landing Zone – 4”, czyli lądowisku nieopodal wyrzutni w bazie Vandenberg. Zarówno start jak i lądowanie nastąpiło w gęstej mgle, ale pomimo tego przebiegło perfekcyjnie.

Satelity konstelacji RADARSAT to kontynuacja kanadyjskich doświadczeń w satelitarnych obserwacjach radowych. Pierwszy satelita RADARSAT został wyniesiony na orbitę w 1995 roku, zaś drugi w 2007 roku. Tym razem w jednym starcie zostały wyniesione trzy satelity, które wspólnie będą wykonywać obserwacje Ziemi. Satelity będą operować z orbity polarnej o wysokości 600 km.

Uwolnienie drugiego z trzech satelitów konstelacji RADARSAT / Credits - SpaceX
Uwolnienie drugiego z trzech satelitów konstelacji RADARSAT / Credits – SpaceX

Następny start rakiety orbitalnej zaplanowany został na 20 czerwca. Tego dnia europejska rakieta Ariane 5 wyniesie dwa satelity telekomunikacyjne z kosmodromu w Kourou.

(PFA, SpaceX)

Comments are closed.