Deep Space Industries zakupiona przez Bradford Space

0

Deep Space Industries, jedna z dwóch najbardziej znanych firm z sektora górnictwa kosmicznego, została zakupiona przez Bradford Space, amerykańskiego producenta komponentów satelitarnych.

Deep Space Industries (DSI) to druga po Planetary Resources najbardziej znana firma próbująca stawiać pierwsze kroki w sektorze górnictwa kosmicznego. Firma zamierzała w przyszłości wydobywać zasoby (takie jak wodę lub metale rzadkie) znajdujące się w małych ciałach Układu Słonecznego. Wykupienie DSI przez amerykańską firmę jest sygnałem na duże trudności w raczkującym sektorze górnictwa kosmicznego.

Mimo inwestycji od rządu Luksemburga a także utworzenia spółki-córki na Łotwie, na początku 2017 roku z DSI odszedł Daniel Faber, prezes i twarz spółki. Obecnie założył on start-up planujący budowę orbitalnych zbiorników paliwowych. Od tego czasu o Deep Space Industries nie było już tak głośno, jak parę lat wcześniej.

Bradford Space to amerykańska spółka założona w 1984 roku z oddziałami w Szwecji i Holandii. Firma buduje komponenty dla różnych misji, zwłaszcza skupiając się na systemach napędowych dla satelitów. Ponad 100 instrumentów spółki znalazło się już na orbicie. Dla Bradford Space interesujące może być doświadczenie DSI w projektowaniu silników zasilanych parą wodną. Spółka rozwijała system, który napędzany miał być lodem zebranym z planetoid.

W 2018 roku bliska bankructwa Planetary Resources została wykupiona przez firmę ConsenSys prowadzącą działalność na rynku kryptowalut. Mimo licznych inwestycji (zwłaszcza Luksemburga) w sektor górnictwa kosmicznego, sprawdza się prognoza wielu analityków, że branża ta stanie się opłacalna dopiero za dwie lub trzy dekady. Do tego czasu powstanie i upadnie nawet kilka pokoleń spółek z tego sektora.

Za to dla Luksemburga nie są to pierwsze “ryzykowne” inwestycje w technologie kosmiczne. Trzydzieści lat temu ten kraj mocno zabiegał o powstający wówczas rynek telekomunikacji satelitarnej. W ten sposób powstał między innymi notowany na giełdzie SES, największy dzisiaj operator satelitów komunikacyjnych na świecie.

(SpaceNews)

 

 

Comments are closed.