Luksemburg oraz DSI zacieśniają współpracę

1

Amerykańska firma Deep Space Industries podpisała umowę z rządem Luksemburga na wspólne rozwijanie technologii pod przyszłe górnictwo kosmiczne.

Deep Space Industries (DSI) to druga po Planetary Resources najbardziej znana firma próbująca stawiać pierwsze kroki w sektorze górnictwa kosmicznego. Firma zamierza w przyszłości wydobywać zasoby (takie jak wodę lub metale rzadkie) znajdujące się w małych ciałach Układu Słonecznego.

Rząd Luksemburga już teraz interesuje się potencjalnymi zyskami z tego dopiero raczkującego segmentu sektora kosmicznego. Jest to pierwszy kraj w Europie, który zaczyna tworzyć podstawy prawne do prowadzenia działalności wydobywczej w przestrzeni kosmicznej. Podobne działania wykonały już Stany Zjednoczone. Pod koniec 2015 roku kwestie regulujące podstawy górnictwa kosmicznego zostały już ujęte w prawie amerykańskim.

Deep Space Industries zamierza testować pierwsze rozwiązania na pokładzie satelity Prospector-X / Credits: DSI

Deep Space Industries zamierza testować pierwsze rozwiązania na pokładzie satelity Prospector-X / Credits: DSI

Umowa podpisana między luksemburskim oddziałem Deep Space Industries, rządem Luksemburga oraz instytucją bankową SNCI (Société Nationale de Crédit et d’Investissement) zakłada finansowanie prac badawczo- rozwojowych umożliwiających testowanie różnych technologii potrzebnych na rzecz górnictwa kosmicznego. W bliskiej przyszłości pierwszy ma tak powstać demonstracyjny satelita Prospector-X, który przetestuje rozwijane technologie na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Dla Luksemburga nie jest to pierwsza “ryzykowna” inwestycja w technologie kosmiczne. Trzydzieści lat temu kraj mocno zabiegał o powstający wówczas rynek telekomunikacji satelitarnej. W ten sposób powstał między innymi notowany na giełdzie SES, największy dzisiaj operator satelitów komunikacyjnych na świecie.

Jeden komentarz

  1. Warto dodać, że Luksemburg to znany raj podatkowy, z tego powodu mieści się tu wiele międzynarodowych firm.