Debiutancki lot PSLV-DL (24.01.2019)

0

Z indyjskiego kosmodromu Sriharikota w czwartek 24 stycznia 2019 wystartowała rakieta nośna Polar Satellite Launch Vehicle z satelitami Microsat-R oraz Kalamsat v2. Był to pierwszy lot rakiety w wariancie DL.

Indyjska Agencja Kosmiczna (ISRO) rozpoczęła pierwsze prace nad PSLV jeszcze pod koniec lat siedemdziesiątych. W 1993 roku odbył się jej pierwszy lot. Od tego czasu ISRO przeprowadziła ponad 40 lotów rakiety, wynosząc m.in. takie indyjskie misje jak księżycowego orbitera Chandrayaan-1, marsjańskiego Mangalyaan czy obserwatorium Astrosat.

W pierwszym starcie rakiety kosmicznej w 2019 roku Indie umieściły na orbicie satelitę Microsat-R oraz ładunek naukowy Kalamsat v2, który pozostał przyłączony do ostatniego, czwartego stopnia rakiety nośnej. Microsat-R po blisko 13 minutach lotu został umieszczony na niskiej orbicie polarnej o parametrach 264 x 279 km i nachyleniu 96,45 stopni.

Konfiguracja rakiety PSLV-DL / ISRO

Microsat-R to mały satelita obserwacyjny o masie 740 kg. Zbudowany został przez wojskową Defence Research and Development Organization (DRDO). Edukacyjny radioamatorski eksperyment Kalamsat v2 zbudowany przez Space Kidz India trafił zaś na orbitę na wysokości 450 km i nachyleniu 98,77 stopni. Miał on działać tylko przez 15 godzin od startu i przeprowadzić testy komunikacyjne stosując sprzęt zbudowany na bazie dostępnej w sklepach elektroniki (tzw. COTS). Wcześniej podobny eksperyment zespół Space Kidz India przeprowadził na amerykańskiej rakiecie sondującej startującej z kosmodromu Wallops.

Nowy wariant rakiety oznaczony mianem PSLV-DL wyposażony jest w czwarty stopień, który w przyszłości, przy pomocy baterii jonowo-litowych, będzie mógł zasilać na dłużej przyłączone do niego eksperymenty i ładunki. W tej konfiguracji rakieta posiada tylko dwa boostery zasilane paliwem stałym.

https://www.youtube.com/watch?v=8WQoDy9QPDo
Nagranie ze startu PSLV-DL /

Według India Times w 2019 roku Indyjska Agencja Kosmiczna planuje przeprowadzić 32 misje naukowe, w tym orbitera oraz łazika księżycowego Chandrayaan-2. Druga indyjska misja księżycowa wystartuje nie wcześniej, niż w drugim kwartale tego roku.

(Gunter’s Space Page, Loty Kosmiczne)

Comments are closed.