PW-Sat 2 – wkrótce rozłożenie żagla!

7

Na 29 grudnia zaplanowano rozłożenie żagla deorbitacyjnego polskiego satelity PW-Sat 2.

Czwarty polski, a zarazem drugi polski studencki satelita PW-Sat 2 został wyniesiony na orbitę 3 grudnia 2018 roku za pomocą rakiety Falcon 9. Start przebiegł prawidłowo i satelita rozpoczął nadawanie sygnału, który został odebrany przez wiele stacji naziemnych na całym świecie oraz w Polsce.

PW-Sat 2 to projekt studenckiego satelity realizowany przez Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej ze wsparciem Centrum Badań Kosmicznych PAN. Podobnie jak PW-Sat 1, pierwszy polski satelita, PW-Sat 2 będzie testował sposoby szybkiej deorbitacji.

PW-Sat 2 to nanosatelita o standardzie CubeSat 2U (czyli dwóch jednostek o rozmiarach 10 x 10 x 11,35 cm). Celem misji jest rozłożenie żagla deorbitacyjnego, który zwiększając znacznie powierzchnie satelity, przyśpieszy jego hamowanie atmosferyczne i docelowo wejście w atmosferę.

Animacja deorbitacji satelity (wykonana w 2017 roku – stąd “błędna” data startu, która ostatecznie opóźniła się do grudnia 2018) / Credits –Studenckie Koło Astronautyczne PW

Operacja otwarcia żagla deorbitacyjnego została zaplanowana na 29 grudnia. Jest to ostatni eksperyment misji satelity PW-Sat 2. Potwierdzenie, czy rozłożenie żagla się powiodło powinno zostać odebrane przez stację naziemną 29 grudnia o godzinie 09:12 CET lub o 10:47 CET. Wkrótce potem można się spodziewać oficjalnego komunikatu ze strony zespołu projektu PW-Sat 2.

Testy żagla PW-Sata 2 trwały kilkanaście miesięcy. W ramach kampanii testowej wykonano m.in. zrzuty żagla w wieży służącej do testów w warunkach mikrograwitacji. Te zrzuty przebiegły prawidłowo, co otworzyło drogę do końcowej integracji satelity a następnie – przygotowanie do lotu na orbitę.

(PW-Sat 2)

7 komentarzy

 1. Paweł Susicki on

  są już zdjęcia otwartego żagla, czy ktoś wie jaka jest pozycja kamerki obserwującej żagiel ?
  ciekawe jaki jest stan całego żagla – chodzi mi o postrzępioną krawędź po lewej stronie.

 2. Cały czas wszyscy piszą i mówią, że żagiel słoneczny działa na zasadzie ciśnienia światła a czy czasem większość ciągu nie da przypadkiem ciśnienie wiatru słonecznego ?

 3. “Celem misji jest rozłożenie żagla słonecznego”

  Żagiel słoneczny, jak rozumiem, generuje ciąg dzięki ciśnieniu promieniowania słonecznego. W tym satelicie zasada jest zupełnie inna. Na stronie projektu https://pw-sat.pl/eksperyment/system-deorbitacji/ znalazłem taki opis:

  “Jego zadaniem będzie zwiększenie powierzchni satelity, a co za tym idzie oporu aerodynamicznego”.

  Nazwanie więc tego żagla słonecznym jest więc, moim zdaniem, błędne.

  • Nomen omen żaglem słonecznym, takim do napędzania satelitów, kilka lat temu zajmowała się współpracująca z ESA monachijska nie istniejąca już firma Kayser Threde wchłonięta przez OHB z Bremy. Ciekawa była sama idea napędu ale też i sposób wynoszenia satelitów na orbitę. Wcale nie tradycyjnymi metodami 😉

   • Czy ten projekt jest kontynuowany?

    Zobaczymy, jak się spisze żagiel skonstruowany przez Planetary Society, który w nadchodzącym roku ma być wyniesiony przez Falcon Heavy 🙂