PW-Sat 2: testy żagla w Drop Tower

3

Pod koniec listopada zespół PW-Sat 2 przeprowadził serię zrzutów żagla kosmicznego w wieży służącej do testów w warunkach mikrograwitacji.

W lipcu informowaliśmy, że zespół polskiego satelity studenckiego PW-Sat 2 został zaakceptowany do programu Drop Tower Experiment Series (DropTES). Jest to program organizowany przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Przestrzeni Kosmicznej (UNOOSA). Polega on na możliwości przeprowadzenia własnego eksperymentu w tzw. wieży zrzutowej, która znajduje się w Centrum Stosowanych Technologii Kosmicznych i Mikrograwitacji (ZARM) w Bremie.

ZARM w Bremen / ESA

ZARM w Bremen / ESA

Wieża ma 146 m wysokości, co umożliwia ładunkowi o rozmiarze o średnicy do 70 cm i wadze ok. 200 kg (w zależności od rodzaju użytej kapsuły) uzyskać od 5 do 10 sekund mikrograwitacji. Ta druga wartość osiągana jest przy użyciu specjalnej katapulty, dzięki czemu kapsuła przemieszcza się najpierw w górę, wydłużając czas trwania mikrograwitacji. Jakość uzyskanej w ten sposób mikrograwitacji to 10^-6 g. Dodatkowo, eksperyment odbywa się w warunkach znacznie obniżonego ciśnienia.

Żagiel, który jest kluczowym elementem satelity PW-Sat2, przyspieszy proces jego deorbitacji. Prace integracyjne nad satelitą trwają od czerwca tego roku. Po pełnym rozwinięciu żagiel będzie mieć rozmiary 2×2 m. Jest to zbyt dużo aby w pełni skorzystać z wieży w ZARM, więc zgodnie z deklaracją studentów, po prostu zostanie zrzucony z wysokości 13 m w warunkach bardzo niskiego ciśnienia, co powinno potrwać 1.5 s. Według deklaracji twórców, żagiel otwiera się w 0.8 s. Pomiary wykonane przy pomocy kamer o wysokiej szybkości oraz akcelerometrów pozwolą zweryfikować proces rozkładania się żagla.

Pierwszy udany zrzut żagla nastąpił 28 listopada. Z dostępnych informacji wynika, że rozłożenie żagla nastąpiło zgodnie z oczekiwaniami. W kolejnych dniach wykonano serię kolejnych zrzutów, które pozwoliły na określenie zakresu charakterystyki rozkładania żagla i zidentyfikowanie potencjalnych kwestii do bardziej szczegółowej analizy.

Start PW-Sat 2 nastąpi w przyszłym roku za pomocą rakiety Falcon 9 firmy SpaceX.

Animacja misji PW-Sat 2 / Credits – Studenckie Koło Astronautyczne PW

(PW-Sat 2)

3 komentarze

  1. Opis ze stronki PW-Sat: PW-Sat2 jest CubeSatem o wymiarach 20 × 10 × 10 cm, który na orbicie otworzy duży żagiel deorbitacyjny – pozwoli on satelicie wyhamować i spalić się w atmosferze znacznie szybciej, niż następuje to w przypadku typowych satelitów.

  2. Czy proces deorbitacji za pomocą żagla ma udowodnić za jego pomocą można ten proces przyspieszyć poprzez działanie wiatru słonecznego czy resztkowej atmosfery ? Bo to ze wyhamuje o atmosferę nie będzie niczym odkrywczym.

    • To chyba bardziej chodzi o test technologii rozkładania tego żagla i ogólnie żagla, a nie sam fakt czy to hamuje czy nie (bo hamuje).