Nagroda w konkursie Space Exploration Masters dla ABM Space

0

Pomysł toruńskiej spółki ABM Space oraz specjalistów z Politechniki Warszawskiej pod nazwą Golden Fleece (Złote Runo) zdobył specjalną nagrodę Sustainable Exploration Prize w konkursie Space Exploration Masters.

Konkurs Space Exploration Masters został po raz pierwszy ogłoszony w 2017 roku. Jest on organizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz Anwendungszentrum Oberpfaffenhofen (AZO). Celem jest wsparcie najciekawszych pomysłów technologicznych dla rozwoju badań kosmicznych. Najlepsze zgłoszone pomysły mają szansę zostać lepiej dopracowane przy wsparciu eksperckim, jak również otrzymać nowe możliwości rozwoju, które docelowo mogą przełożyć się na wykorzystanie technologii w realnej misji kosmicznej.

W konkursie wnioski mogły konkurować w szeregu różnych kategorii, takich jak “Najlepsza nagroda przyznana przez ESA” czy przyznawana przez Luksemburg nagroda LuxImpulse. Polski pomysł został zwycięzcą w kategorii Zrównoważonej Eksploracji – Sustainable Exploration Prize ufundowanej przez Airbusa oraz Merck KGaA.

ABM Space i Amepox przestawili koncept inteligentnego żagla słonecznego pokrytego elektroniką pozyskaną z materiałów pozyskanych z asteroid. Idea druku obwodów elektronicznych na żaglu pozwala na znaczną redukcję masy całego pojazdu, jak również umożliwia na lepsze drukowanie żagli słonecznych w warunkach przestrzeni kosmicznej.

Pula nagród w całym konkursie wynosiła ponad 500 tyś. euro. Polski zespół będzie mógł skorzystać z wiedzy eksperckiej Airbusa oraz Merck KGaA do lepszego rozwoju przedstawionego systemu. Nagrodą był również wyjazd do Dubaju na X-Innovation Summit.

AZO organizuje również konkursy European Satellite Navigation Competition (wcześniej znane jako Galileo Masters) oraz Copernicus Masters, które wspierają najlepsze pomysły związane z wykorzystaniem nawigacji satelitarnej oraz obrazowania satelitarnego.

 

Comments are closed.