Udany lot Falcona 9 z 64 satelitami

0

W poniedziałek 3 grudnia z Vandenbergu wystartowała rakieta nośna Falcon 9 z 64 satelitami z 17 krajów. Wśród satelitów znajdowały się również ładunki które w części lub całości zostały zrealizowane w Polsce!
Falcon 9 wystartował o godzinie 19:31 CET z wyrzutni SLC-4E. Po raz pierwszy został użyty pierwszy stopień, który wykonał już wcześniej dwa loty. Nie tylko idealnie przeprowadził swoją pracę, lecz także wylądował na barce Just Read The Instructions pływającej na Pacyfiku.

Pierwszy stopień wylądował na barce, gdy drugi jeszcze pracował / SpaceX

Falcon wyniósł 64 satelity w ramach misji Smallsat Express. Było to 15 mikrosatelitów oraz 49 CubeSatów z takich krajów jak Stany Zjednoczone, Australia, Włochy, Holandia, Korea Południowa, Hiszpania, Szwajcaria, Wielka Brytania, Niemcy, Jordania, Kazachstan, Tajlandia, Kanada, Brazylia czy Indie.

Nagranie startu Falcona 9 z 3 grudnia 2018 / Credits – SpaceX

Nie zabrakło również i polskich akcentów. Na pokładzie znajdował się PW-Sat 2, zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej satelita CubeSat 2U, który będzie testował technologie deorbitacyjne. Jest to już czwarty polski satelita. Więcej o samej misji PW-Sata 2 pisaliśmy w dedykowanych artykułach.

Na pokładzie znalazł się również ICEYE-X2, testowy satelita radarowy fińskiego startupu ICEYE. W tym przypadku, duże fragmenty satelity zostały zbudowane i przetestowane w podwarszawskim Creotech Instruments, który blisko współpracuje z ICEYE, kierowanym przez Rafała Modrzewskiego.

Trzecim satelitą z polskim udziałem jest ESEO, edukacyjny satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej, którego system komunikacyjny został w większości zbudowany przez studentów Politechniki Wrocławskiej.

Był to już 98 udany start rakiety orbitalnej w 2018 roku. Kolejny lot SpaceX zaplanowany jest na 4 grudnia. Startująca z Cape Canaveral rakieta Falcon 9 ma wynieść statek transportowy Dragon z ładunkiem do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

(PFA)

Comments are closed.