Wybierz imię dla europejskiego łazika, który będzie poszukiwał życia na Marsie

8

Brytyjska Agencja Kosmiczna ogłosiła konkurs na wybranie imienia dla łazika, który zostanie wysłany na Marsa w poszukiwaniu śladów życia.

Budowany w Wielkiej Brytanii w ramach misji ESA ExoMars łazik szykowany jest do startu w 2020 roku. Będzie on badał historię ewolucji Marsa oraz sprawdzi, czy na planecie istnieją warunki dla życia.

Łazik ExoMars będzie pierwszym, który będzie pobierał szereg różnych próbek w poszukiwaniu podpowierzchniowego życia, chronionego przed promieniowaniem słonecznym bombardującym powierzchnię Czerwonej Planety.

Łazik pobierze próbki i przeanalizuje je przy pomocy najnowszych instrumentów naukowych – w kompletnie wyposażonym automatycznym laboratorium na Marsie.

Imię dla misji

Tim Peake ogłasza konkurs na imię dla łazika ExoMars / credits: ESA–C. Walker

Tim Peake ogłasza konkurs na imię dla łazika ExoMars / credits: ESA–C. Walker

Konkurs na imię dla łazika został ogłoszony przez astronautę ESA Tima Peake’a podczas Międzynarodowych Targów Lotnicznych w Farnborough.

„Mars to fascynujące miejsce, gdzie pewnego dnia ludzie będą pracowali ramię w ramię z robotami, poszukując życia w Układzie Słonecznym oraz zwiększając naszą wiedzę”, mówi Peake. „Łazik ExoMars jest kluczowym elementem dla poszukiwania życia pozaziemskiego i chcielibyśmy, aby uczestniczyli Państwo w tej niesamowitej misji i wybrali imię dla łazika, który będzie jeździł po marsjańskiej powierzchni”.

Łazik ma wylądować na Marsie w marcu 2021 i będzie używał paneli słonecznych do generowania prądu, co pozwoli mu przetrwać zimne marsjańskie noce przy pomocy nowoczesnych akumulatorów oraz jednostek grzewczych.

ExoMars będzie pierwszą misją, która będzie mogła poruszać się po powierzchni Marsa oraz prowadzić głębokie odwierty.

Inną częścią misji ExoMars jest Trace Gas Orbiter, który już krąży wokół Czerwonej Planety, poszukując gazów atmosferycznych powiązanych z aktywnymi procesami geologicznymi i biologicznymi.

„Gdy byłem młody i marzyłem o badaniu Marsa, taka misja była w pełni pomysłem z powieści science fiction”, mówi David Parker, dyrektor ESA ds. lotów załogowych i eksploracji robotycznej.

„Misje ExoMars są częścią europejskiej strategii rozwoju technologii oraz badań Ziemi, Księżyca i Marsa. Uzyskana wiedza ma przynieść szereg korzyści dla wszystkich ludzi na Ziemi. Sam konkurs ma również inspirować mieszkańców Europy i zbliżyć Czerwoną Planetę do ludzi”.

O pełnych warunkach uczestnictwa w konkursie można przeczytać tutaj.

Źródło: polskojęzyczna strona ESA

8 komentarzy

 1. Aby jakiś kraj wysłał swojego astronautę na ISS, musi chyba płacić o wiele większą składkę do ESA.

  • Programy ESA dzielą się na obowiązkowe i opcjonalne. Załogowy należy do tych nieobowiązkowych, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Polska do niego nie należy, więc polskich astronautów w korpusie astronautów ESA nie będzie.

 2. A gdzie są te nasze świetne Łaziki co wygrały tyle zawodów w USA i Polsce .? Przecież Polska też jest już dosyć długo w ESA ,to dlaczego na Księżyc i Marsa ktoś inny z ESA buduje Łaziki i to takie co nigdy nie brały udziału w Zawodach i mogą być gorsze konstrukcyjnie. To samo dotyczy naszych Astronautów na ISS ,zawsze Polska na nie ,zawsze kto inny z ESA ,a są tacy Astronauci ,co już byli 2-3 razy na ISS.Jakoś nikt ty Polski w Europie nie lubi ,dlaczego?

  • Niestety musisz sobie uświadomić, że żyjesz w państwie teoretycznym z dykty. Tu z najważniejszymi problemami ludzi są łamanie konstytucji i wolne sądy. Stawiam dolary przeciwko orzechom, że do co najmniej 2040 nie padnie pomysł wysłania polskiego astronauty w kosmos.

  • אסטרונאוט כשר on

   cyt. Gość H. : ” A gdzie są nasze świetne Łaziki co wygrały tyle zawodów w USA i Polsce ?”

   Te “nasze łaziki” mają tyle wspólnego ze sprzętem ” kosmicznym”, co np. model LEGO z prawdziwym samochodem.

   Naprawdę jesteś aż tak naiwny ?

   Chociaż zwykle Twoje komentarze dobitnie potwierdzają, że gimnazja należało zlikwidować.

   • Myślę, że nawet jeśli różnimy się znacząco zasobem wiedzy, doświadczenia i inteligencji, to oznaką mądrości byłoby traktowanie siebie z szacunkiem.