NASA formalnie ogłosiła pierwsze załogi programu Commercial Crew

1

Trzeciego sierpnia podczas specjalnej konferencji w Centrum Kosmicznym im. Johnsona ogłoszono pierwsze załogi programu Commercial Crew.

Siedem lat temu wraz z misją STS-135 zakończył się program amerykańskich wahadłowców. Od tego czasu Amerykanie korzystają z usług Rosjan, którzy przejęli transport załogowy na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Wkrótce amerykańscy astronauci znów mają latać na pokładzie statków kosmicznych wystrzeliwanych z USA.

Pierwszy etap programu Commercial Crew rozpoczął się w 2010 roku. W jego ramach podmioty prywatne dofinansowane przez NASA rozwijały statki kosmiczne, które mają obsługiwać transport załóg na niską orbitę okołoziemską. To Boeing i SpaceX są głównymi beneficjentami programu.

NASA w 2015 roku podała nazwiska czwórki amerykańskich astronautów, którzy mieli brać udział w lotach Starlinera i Dragona 2. Dotychczasowy nieformalny przydział wyglądał następująco: Eric Boe i Robert Behnken mieli brać udział w debiutanckim locie Starlinera. Sunita Williams i Douglas Hurley mieli zaś polecieć pierwszym lotem Dragona 2.

Na konferencji prasowej trzeciego sierpnia doprecyzowano ten przydział . W pierwszym locie testowym Boeinga wezmą udział: Eric Boe, Nicole Mann oraz Chris Ferguson jako astronauta Boeinga. W pierwszym locie testowym SpaceX polecą: Robert Behnken i Douglas Hurley.

W drugim, już operacyjnym locie Boeinga udział wezmą John Cassada i Sunita Williams, a w przypadku drugiego lotu SpaceX będą to: Victor Glover oraz Michael Hopkins. Dla Nicole Mann, Johna Cassady i Victora Glovera będą to pierwsze loty w kosmos.

Wiadomo jednak, że obie kapsuły mierzą się z szeregiem opóźnień. Ostatnio ostrzegał o tym raport GAO. Jednocześnie w zeszłym miesiącu doszło do dużej awarii podczas testów systemu awaryjnego Starlinera. Podczas konferencji ósmego sierpnia wypowiedziała się również Gwynne Shotwell ze SpaceX. Pierwszy bezzałogowy test nowej kapsuły Dragon (określanej jako Dragon 2 albo Crew Dragon) ma odbyć się jeszcze w listopadzie 2018.

Jeden komentarz