Słone jeziora na Marsie?

1

Zespół włoskich uczonych sugeruje wykrycie słonych podlodowych jezior pod biegunem południowym Marsa. Szczegóły opisuje publikacja w czasopiśmie Science.

Uczeni od kilku dekad teoretyzowali, że woda w stanie ciekłym może znajdować się głęboko pod powierzchnią Marsa. Ciekawych obserwacji dostarczył włoski zespół pod kierownictwem R. Orosei z Włoskiego Instytutu Radioastronomii.

W artykule opublikowanym 25 lipca 2018 w Science uczeni przedstawili wyniki obserwacji radarowych europejskiej sondy Mars Express, która od końca grudnia 2003 roku krąży wokół Czerwonej Planety. Obserwacje zostały wykonane przez instrument MARSIS (Mars Advanced Radar for Subsurface and Ionosphere Sounding) między majem 2012 a grudniem 2015.

Obserwowany fragment Planum Australe na Marsie / Science

Wykonano łącznie 29 obserwacji radarowych 200 km obszaru o nazwie Planum Australe. Obserwacje były wykonywane w nocy, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo jonosferycznego rozproszenia sygnału. Należy również podkreślić, że do przeprowadzenia eksperymentu potrzebne było zebranie dużej ilości danych, ze względu na niską rozdzielczość przestrzenna instrumentu MARSIS.

Dane wykazały, że pod powierzchnią Marsa można zaobserwować cały szereg warstw lodu i pyłu, które sięgają aż 1,5 km w głąb powierzchni Czerwonej Planety. Wyjątkowo jasna plama na zdjęciach radarowych zwróciła uwagę uczonych. Analiza wykazała, że jest to obszar, w którym prawdopodobnie z lodem graniczy jeden lub więcej zbiorników płynnej, mocno zasolonej i wymieszanej z innymi osadami wody.

Uczeni podkreślają, że w tym przypadku badano wyłącznie jeden obszar Marsa. Uważają, że będzie można znaleźć więcej podobnych podziemnych jezior.

Automatycznie nasuwa się analogia z leżącym pod powierzchnią Antarktydy jeziorem Wostok, w którego wodach odnaleziono różne gatunki bakterii i grzybów. Na Marsie takie jezioro może być bardzo ciekawym miejscem do poszukiwania życia pozaziemskiego w dalekiej przyszłości.

Nowe odkrycie da również dodatkowy wgląd w historie powstawania Marsa i zachodzącym na nim procesów. Publikacje w Science można przeczytać tutaj.

(Science)

1 komentarz