Udany początek misji Sojuz MS-09

0

Szóstego czerwca rozpoczęła się misja kapsuły Sojuz MS-09. Dwa dni po starcie Sojuz dotrze do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Do startu rosyjskiej kapsuły Sojuz MS-09 doszło 6 czerwca o godzinie 13:12 CEST. Start odbył się z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie za pomocą rakiety Sojuz-FG. Na pokładzie Sojuza znalazło się troje kosmonautów: Siergiej Prokopiew (Rosja, 1 lot), Alexander Gerst  (Niemcy/ESA, 2 lot) oraz Serena Auñón-Chancellor (1 lot, USA).

Start misji Sojuz MS-09 / Credits – NASA TV, SciNews

Załoga Sojuza MS-09 / Credits - NASA

Załoga Sojuza MS-09 / Credits – NASA

Dziewięć minut po starcie Sojuz MS-09 znalazł się na wstępnej orbicie. Start przebiegł prawidłowo. Sojuz MS-09 dotrze do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w piątek 8 czerwca. W przypadku tej misji zdecydowano na przeprowadzenie dwudniowego zbliżania do ISS, a nie krótszej sześciogodzinnej trajektorii.

Załoga Sojuza MS-09 wejdzie w skład Ekspedycji 56. na ISS. Pobyt na orbicie został zaplanowany na 190 dni. Co ciekawe, zaledwie sześć miesięcy temu Serena Auñón-Chancellor zastąpiła Amerykankę Jeanette Epps w misji Sojuz MS-09.

Misja Sojuz MS-09 jest 136. lotem kapsuły Sojuz. Oznacza to, że z tym lotem pojazdy Sojuz wykonały więcej lotów od amerykańskich promów kosmicznych (które wykonały 135 misji orbitalnych).

Misja Sojuz MS-09 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA, PFA)

Comments are closed.