Filmowe podsumowanie wyprawy Alexandra Gersta

0

ESA opublikowała ciekawe nagranie podsumowujące 165 dniową wyprawę Alexandra Gersta na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Alexander Gerst jest Niemcem, który dołączył do europejskiego korpusu astronautów w 2009 roku. Jego pierwsza – i jak dotąd jedyna – wyprawa na orbitę odbyła się w tym roku za pomocą rosyjskiej kapsuły Sojuz TMA-13M. Misję Gersta Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) nazwała „Blue Dot”.

Start misji Sojuz TMA-13M nastąpił 28 maja, a lądowanie – 165 dni później, 10 listopada. W trakcie „Blue Dot” Alexander Gerst wykonał szereg badań naukowych i prac rozwojowych na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), głównie na potrzeby ESA.

Ważnym elementem „Blue Dot” był spacer kosmiczny EVA-27, w którym Alexander Gerst wziął udział wraz z Amerykaninem Reidem Wisemanem. Spacer EVA-27 odbył się 7 października i trwał sześć godzin i trzynaście minut. Był to pierwszy spacer kosmiczny Europejczyka od czasów nieudanego spaceru Luca Parmitano z lipca 2013 roku.

ESA opublikowała ciekawe nagranie podsumowujące 165 dniową wyprawę „Blue Dot”. Nagranie można zobaczyć poniżej.


Alexander Gerst na orbicie / Credits – ESA

Już dziś, 23 listopada, ku ISS powinna wystartować kapsuła Sojuz TMA-15M. Na pokładzie tej kapsuły znajdzie się Włoszka Samantha Cristoforetti. Dla Samanthy będzie to także pierwsza wyprawa na orbitę.

(ESA)

Comments are closed.