Zmiany w załodze ISS na pół roku przed startem

4

18 stycznia NASA poinformowała o zmianie składu 55 stałej załogi ISS. Jeanette Epps została zastąpiona przez Serenę Auñón-Chancellor.

W styczniu 2017 amerykańska agencja kosmiczna formalnie ogłosiła przydział 55 stałej załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pierwotnie w jej skład weszli Sergiej Prokopiew (Rosja, 1 lot), Alexander Gerst (Niemcy, 2 lot) oraz Jeanette Epps (USA, 1 lot). Przez ostatni rok załoga trenowała do pięciomiesięcznego lotu, który miał rozpocząć się 6 czerwca 2018 roku.

18 stycznia NASA poinformowała o zmianach w składzie załogi. Przydział Jeanette Epps został zmieniony, i w jej zastępstwo na pokładzie Sojuza MS-09 na ISS poleci jej dublerka Serena Auñón-Chancellor. Agencja kosmiczna nie podała przyczyn odwołania astronautki, informując jedynie, że złożyło się na to kilka czynników, oraz że Epps będzie brana pod uwagę w przyszłych przydziałach do lotu.

Zmiany składu załóg zdarzają raczej rzadko. Najsłynniejszym przypadkiem wymiany załogi był Ken Mattingly, który na trzy dni przed startem misji Apollo 13 został zastąpiony przez Jacka Swigerta. Wówczas podejrzewano, że Mattingly mógł zachorować na odrę podczas lotu. Innym przypadkiem był astronauta Tim Kopra, który w 2011 roku po wypadku rowerowym został zastąpiony przez Stewena Bowena na sześć tygodni przed startem misji STS-132, jednego z ostatnich lotów wahadłowca.

W tej chwili nie wiadomo, jaka jest przyczyna wymiany Jeanette Epps. Nieoficjalnie padają jednak sugestie, że sytuacja była nietypowa i może postawić NASA w złym świetle.

Eric Berger z serwisu Ars Technica zasugerował na Twitterze, że przyczyna odwołania Epps była nietypowa / Twitter

Jeanette Epps została wybrana do korpusu astronautów w 2009 roku. Miała zostać pierwszą afroamerykanką wchodzącą w skład stałej załogi ISS. Wcześniej pracowała między innymi jako analityk w CIA.

(NASA)

4 komentarze

  1. Nie wiem ile prawdy w tych sugestiach, ze chodziło o kolor skóry. Ale jeśli tak, to niezły cyrk.