Kłopot z satelitami SpaceBEE

0

Czy wystrzelone w styczniu cztery małe satelity SpaceBEE funkcjonują na orbicie bez odpowiedniej zgody?

Cztery satelity SpaceBEE zostały wyniesione na orbitę dwunastego stycznia 2018 roku za pomocą indyjskiej rakiety PSLV-XL. Podczas tego lotu wyniesiony został zestaw ponad 30 satelitów na orbity polarne o wysokości około 500 km i nachyleniu około 97,5 stopnia.

Wśród wyniesionych satelitów znalazły się cztery małe obiekty o nazwie SpaceBEE. Należą one do amerykańskiego startupu o nazwie Swarm Technologies. Każdy z satelitów SpaceBEE ma rozmiar 1/4 CubeSata 1 U. Ich celem jest testowanie rozwiązań telekomunikacyjnych dla Internetu Rzeczy (IoT).

Lista satelitów wyniesionych 12 stycznia 2018 przez rakietę PSLV-XL / Credits - ISRO

Lista satelitów wyniesionych 12 stycznia 2018 przez rakietę PSLV-XL / Credits – ISRO

Dziesiątego marca media amerykańskie przekazały, że satelity SpaceBEE znalazły się na orbicie pomimo braku zezwolenia ze strony amerykańskiej komisji Federal Communications Commission (FCC). Komisja FCC jest odpowiedzialna za regulacje (głównie) amerykańskich satelitów komercyjnych. Firma Swarm Technologies otrzymała brak zgody na start już 12 grudnia 2017 roku, mimo tego postanowiła kontynuować przygotowania do umieszczenia satelitów na orbicie. (Dokument w formacie .pdf z odmową można przeczytać na stronie FCC).

Według FCC cztery satelity SpaceBEE stanowią zbyt duże ryzyko kolizji na orbicie. Ma to związek z ich niewielkimi rozmiarami – mniej od 10 cm w jednym z trzech wymiarów. Jest to na granicy możliwości detekcyjnych obecnego amerykańskiego systemu Space Surveillance Network (SSN). Co więcej, FCC obawia się, że dane o pozycji SpaceBEE będą dostępne tak długo jak układ lokalizacji za pomocą nawigacji satelitarnej (GNSS) będzie funkcjonować na pokładzie każdego z tych satelitów. W przypadku awarii lub zakończenia pracy istnieje ryzyko, że satelity SpaceBEE nie będą poprawnie monitorowane – stając się tym samym “kosmicznymi śmieciami”.

Wygląda na to, że satelity SpaceBEE są pierwszymi, które znalazły się na orbicie bez pełnego zestawu zgód wymaganych w państwie operatora.  Firma Swarm Technologies planuje umieszczenie kolejnych czterech satelitów SpaceBEE w przyszłym miesiącu, jednak znów FCC nie wydała zgody na takie działanie.

Jak na razie trudno ocenić implikacje umieszczenia czterech satelitów SpaceBEE na orbicie bez autoryzacji. Może stanowić to precedens do bardziej restrykcyjnego traktowania aplikacji ze strony małych satelitów, w szczególności tych, które wymagają zgody amerykańskiego FCC.

(Ie, FCC)

Comments are closed.