Komercyjny kosmos – listopad 2017

0

Przedstawiamy komercyjne wydarzenia związane z sektorem kosmicznym w listopadzie 2017 roku.

Space3ac – selekcja zespołów

Uczestnicy drugiego dnia Preparation Camp / Credits - Blue Dot Solutions

Uczestnicy drugiego dnia Preparation Camp / Credits – Blue Dot Solutions

W listopadzie wybranych zostało 19 młodych spółek technologicznych (“startup”) do akceleratora Space3ac Intermodal Transportation. Selekcja została wykonana spośród ponad 110 zgłoszeń z całego świata, przy współpracy z dziewięcioma dużymi firmami z przemysłu.

Celem akceleratora jest połączenie potencjału początkujących, kreatywnych przedsiębiorców z infrastrukturą, doświadczeniem i potrzebami dużych przedsiębiorstw. Space3ac Intermodal Transportation skupia się na praktycznym wykorzystaniu danych satelitarnych w przemyśle – głównie w sektorze transportowym. Zakwalifikowanym startupom program zapewnia wsparcie merytoryczne (wysokiej klasy mentoring technologiczny i biznesowy), wsparcie finansowe (do 135 tysięcy PLN na jeden projekt oraz możliwy dodatkowy bonus w wysokości kilkudziesięciu tysięcy PLN). Dużym przedsiębiorstwom natomiast – możliwość pozyskania innowacji “uszytej na miarę” pod konkretne zapotrzebowanie.

Space3ac Intermodal Transportation / Credits - Blue Dot Solutions i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Space3ac Intermodal Transportation / Credits – Blue Dot Solutions i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Akceleracja w ramach Space3ac Intermodal Transportation zaczyna się 6 grudnia. Akceleracja będzie trwać do końca lutego 2018. Na marzec zaplanowano prezentację spółek przed inwestorami w ramach wydarzenia o nazwie “Demo Day”.

Start nowych kosmicznych Horyzontów 2020

Pierwszego marca upłynął termin na zgłoszenia projektów w kilku tematach powiązanych z sektorem kosmicznym w ramach programu Horyzont 2020 (H2020). Projekty dotyczyły m.in. wykorzystania nawigacji satelitarnej (GNSS), w szczególności europejskiego systemu Galileo, konkurencyjności Europy w wybranych technologiach kosmicznych, budowy infrastruktury danych dla europejskiego sektora kosmicznego oraz wsparcia dla spółek aktywnych w tej branży. Ocena tych zgłoszeń trwała przez kolejne miesiące.

Konsorcjum Projektu HATCH na Kick Off Meeting / Credits - Blue Dot Solutions

Konsorcjum Projektu HATCH na Kick Off Meeting / Credits – Blue Dot Solutions

Kilka ważnych projektów w ramach H2020 zostało uruchomionych w listopadzie. Niektóre z nich zostały uruchomione podczas Kosmicznego Tygodnia w Estonii. Jednym z nich jest projekt HATCH, czyli budowy europejskiego portalu z danymi o projektach europejskiego sektora kosmicznego. Ten ważny projekt jest koordynowany przez firmę Blue Dot Solutions z Polski. Jest to ważne osiągnięcie dla polskiego przemysłu kosmicznego.

Z dostępnych informacji wynika, że polskie podmioty uczestniczą w trzech projektach z tegorocznego “rozdania” programu Horyzont 2020. Więcej na ten temat napiszemy, gdy tylko informacje zostaną opublikowane.

Pięć lat Polski w ESA

W listopadzie minęło pięć lat od momentu wejścia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Nasz pierwszy okres w strukturach ESA powoli dobiega końca. Za dwa lata skończy się okres przejściowy. Jest to z pewnością dobry moment na podsumowania: czy nasz kraj dobrze wykorzystał wstępny, “ochronny” czas w ESA? Czy udało się stworzyć silne polskie podmioty aktywne w sektorze kosmicznym? Czy pojawiły się nowe szanse i zagrożenia?

Pięć lat Polski w ESA / Credits – ARP, Ministerstwo Rozwoju

Wśród największych beneficjentów pięciu lat Polski w ESA są firmy takie jak Creotech Instruments (około 17 M EUR całkowitego przychodu z różnych projektów), Astri Polska, GMV, Sener, Astronika i SpaceForest. Wśród podmiotów naukowych, które aktywnie uczestniczyły w ostatnich latach w projektach ESA jest Centrum Badań Kosmicznych.

ARCA w opałach

Rumuńsko-amerykańska działalność napotkała na duże problemy. Dyrektor amerykańskiej firmy (oddziału lub też “spin-off’u”) związanej z ARCA Space – Dumitru Popescu – został aresztowany w połowie listopada pod zarzutami wyłudzenia, sprzeniewierzenia oraz fałszerstwa – łącznie 16 zarzutów. Są to poważne zarzuty, które mogą być związane z działalnością ARCA Space w USA.

Z dostępnych informacji wynika, że Popescu albo składał obietnice, które się nigdy nie zrealizowały albo wręcz próbował wyłudzać pieniądze od różnych podmiotów na rzecz ARCA Space.

Jednocześnie coraz częściej pojawiają się pytania o profesjonalizm i w ogóle kompetencje ARCA Space. Poprzednie wyniki tej fundacji oraz firmy w USA są rozczarowujące i doświadczające wieloletnich opóźnień względem głośnych zapowiedzi. Najbardziej kontrowersyjna sytuacja miała związek z lądownikiem EDM Schiaparelli, który miał miękko wylądować 19 października 2016 roku na powierzchni Marsa. Zamiast tego doszło do uderzenia tego lądownika w powierzchnię z prędkością około 150 m/s. Niektóre źródła sugerują, że za niepowodzenie częściowo jest odpowiedzialna ARCA Space, która wykonała testy części systemów lądowania EDM za pomocą balonu stratosferycznego.

Wiele osób zarzuca Popescu (który jest magistrem teologii), że jego decyzje nie bazują na wiedzy oraz wsparciu technologicznym. Zamiast tego Popescu kreuje się na “lidera sektora kosmicznego” dzięki zręcznemu wykorzystywaniu zainteresowania mediów. Niemniej jednak, coraz więcej wskazuje na to, że moment prawdy dla ARCA Space właśnie nadszedł.

Pozostałe wiadomości

Boeing 747 uwalnia LauncherOne / Credits - Virgin Galactic

Boeing 747 uwalnia LauncherOne / Credits – Virgin Orbit

Amerykański Departament Obrony podpisał umowę z Virgin Orbit na wyniesienie ładunku wojskowego za pomocą rakiety Launcher One. Sugeruje to, że ten departament planuje szerzej korzystać z różnych rakiet, w celu dywersyfikacji oraz – być może – częstszego stosowania małych satelitów.

W Europie nastąpiło kilka ważnych ruchów na przyszłe kontrakty związane z rakietami. Thales Alenia Space poinformował o nowym kontrakcie dla rakiety Ariane 6. Z kolei włoska ELV uzyskała kontrakt na górny stopień dla przyszłej wersji rakiety Vega. Na “minus” można zapisać ArianeGroup, która zrezygnowała z rozwoju małej rakiety Sparrow.

Złota Płyta Voyagerów w sprzedaży

Amerykańskie wydawnictwo OZMA Records uruchomiło przedsprzedaż “Złotej Płyty” wraz z szerokim opisem misji Voyager. Oferowane są dwie wersje: trzy płyty winylowe oraz dwie płyty CD. Ta edycja ma oczywiście związek z czterdziestoleciem misji obu sond Voyager, choć bardziej z perspektywy kulturowej niż naukowej. Warto tu jednak zauważyć, że zapisy na Złotych Płytach to też próba przekroju przez na ludzkość w latach 70. XX wieku – oczywiście z tej pozytywnej perspektywy – pokojowej cywilizacji.

Tak wygląda “Złota Płyta” z Voyagerów wydana przez OZMA Records / Credits – Tom Merritt

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

Comments are closed.