ArianeGroup zrezygnowało z małej rakiety Sparrow

0

ArianeGroup, po długich analizach i rozmowach z potencjalnymi partnerami, postanowiła zrezygnować z projektu małej rakiety nośnej o nazwie “Sparrow”.

Nowa generacja rakiet Ariane – konstrukcja Ariane 6 – jest obecnie wykonywana przez firmę ArianeGroup (AG). Wcześniej ta firma miała nazwę Airbus Safran, Powstanie tej grupy jest wynikiem negocjacji pomiędzy Francją a Niemcami – dwoma najważniejszymi płatnikami w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Dopiero kompromis pomiędzy tymi państwami pozwolił na rozpoczęcie większych inwestycji w program Ariane 6.

Ponadto, przez ostatnie kilkanaście miesięcy AG analizowało możliwość budowy małej rakiety nośnej, jako uzupełnienia dla Ariane 5, Ariane 6, Vegi i europejskiej wersji Sojuza. Ta mała rakieta miała być znacznie mniejsza od rakiety Vega. Konstrukcja otrzymała nazwę Sparrow. Czasem też używano określenia “Mini-Vega”, gdyż rakieta miała bazować na technologiach rakiety Vega.

Założenia rakiety Sparrow były następujące: około 500 kg nośności na niską orbitę okołoziemską (LEO) i koszt lotu nie większy niż około 20 milionów EUR. Rakieta mogłaby latać z różnych wyrzutni – wstępnie zidentyfikowano dwa potencjalne stanowiska startowe – w Szkocji i na Azorach. Z obu miejsc możliwe są loty na LEO na orbity o dużych inklinacjach. Jednocześnie, ruch samolotów pasażerskich w obu regionach jest na tyle mały, by możliwe było przeprowadzenie kampanii startowej rakiety.

W późniejszych przekazach nośność Sparrowa została obniżona do około 300 kg.

AG rezygnuje ze Sparrowa

W listopadzie 2017 pojawiła się informacja, że AG rezygnuje z dalszych prac nad rakietą Sparrow. Okazało się, że na rynku istnieje kilku konkurentów (np. rakieta Electron) w tym segmencie rynku. Te rakiety obecnie oferują niższą cenę za lot, aczkolwiek nie jest pewne, czy tak niska cena zostanie utrzymana. Przy potencjalnie niższych cenach jest mniej prawdopodobne, żeby całościowy koszt projektu się zwrócił. Ten czynnik ekonomiczny zaważył na decyzji o anulowaniu projektu Sparrow.

Sparrow a sprawa polska

Z nieoficjalnych informacji wynika, że AG kontaktował się także wstępnie z kilkoma polskimi podmiotami w sprawie możliwości uczestniczenia przy tym projekcie. Nieoficjalne źródła podają, że pojawiły się m.in. propozycje współpracy przy rozwoju napędu dla drugiego i trzeciego stopnia oraz przy segmencie naziemnym rakiety.;

Przykład rakiety Sparrow pokazuje, że w tej dekadzie doszło do dramatycznej zmiany w kształcie sektora kosmicznego. Jest jednak też bardzo prawdopodobne, że duża część obecnie budowanych rakiet nie przetrwa w zmieniających się realiach rynkowych, gdyż napotka dużą konkurencję od dostawców większych rakiet. Dlatego też decyzja AG o niewystarczającej opłacalności ekonomicznej projektu wydaje się być zrozumiała.

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

(Ch-FR, NSF)

Comments are closed.