Czy na tym zdjęciu jest pingwin? – czyli o korzyściach z przetwarzania zdjęć satelitarnych

0

Jak wygląda Ziemia z orbity? Jaką jakość ma powietrze w Pekinie czy w Poznaniu? To dzięki danym z systemów satelitarnych możemy się tego dowiedzieć.Pomiary wykonywane przez satelity pozwalają nam sprawniej przeciwdziałać klęskom żywiołowym. Dzięki nim jesteśmy w stanie wcześnie zaobserwować rozprzestrzeniające się pożary lasów, monitorować stan rzek zagrożonych powodzią lub otrzymywać sygnały alarmowe o zbliżających się wybuchach wulkanów. Dziś dysponujemy niedostępnymi wcześniej danymi na temat skali zanieczyszczeń środowiska naturalnego. Dzięki interpretacji danych uzyskanych z satelitów wiemy, jak szybko rozrastają się miasta, jaką wielkość ma pokrywa lodowa na biegunie południowym oraz jak wyglądają nasze lasy.

O tym jakie korzyści płyną z przetwarzania danych satelitarnych i do czego je wykorzystywać będzie można dowiedzieć się podczas spotkania organizowanego przez Creotech Instruments S.A., które odbędzie się 11 grudnia, o godzinie 17.00 w Planetarium Niebo Kopernika. Współorganizatorami spotkania jest Centrum Nauki Kopernik oraz działające przy nim Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO. Otwarty wykład poprowadzi dr hab. inż. Przemysław Kupidura z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej.

– Będę chciał wprowadzić uczestników wykładu w zagadnienia związane z teledetekcją i przetwarzaniem obrazu z satelitów – mówi dr hab. inż. Przemysław Kupidura – Uczestnicy dowiedzą się także w jaki sposób pozyskiwać można informacje ze zdjęć satelitarnych i jak radzić sobie z problemami, związanymi z analizą tego typu danych.

Organizatorzy zapraszają studentów nauk ścisłych, młodych profesjonalistów oraz po prostu wszystkich chcących zgłębić temat niesamowitych możliwości jakie dają współczesne satelity w dziedzinach nauk o Ziemi, informatyki, ale również nauk społecznych. W spotkaniu mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani tematem wykorzystywania danych satelitarnych. Udział w wykładzie jest bezpłatny po wcześniejszej rejestracji. Formularz rejestracyjny dostępny jest tutaj.

Wykładowi towarzyszyć będzie zamknięte spotkanie adresowane do wszystkich zainteresowanych tworzeniem usług opartych o wykorzystywanie danych satelitarnych, w czasie którego dr hab. inż. Przemysław Kupidura omówi założenia programu Copernicus oraz przykłady zastosowań zdjęć satelitarnych pochodzących z satelitów serii Sentinel w obszarach takich jak rolnictwo, leśnictwo, ochrona środowiska. Formularz rejestracyjny na to spotkanie dostępny jest tutaj.

Wydarzenie ma również stroją stronę na Facebooku.

Copernicus Relay – czyli dane satelitarne dla nas wszystkich

Wykład jest kolejnym z cyklu wydarzeń organizowanych przez Creotech Instruments S.A. będącego członkiem programu Copernicus Relays wraz z Centrum Informacji Kryzysowej oraz Blue Dot Solutions. W ramach programu, Creotech, który wspólnie z firmą CloudFerro stworzył platformę EO Cloud służącą do przetwarzania w chmurze danych satelitarnych, edukuje i wspiera inicjatywy promujące wykorzystywanie danych pozyskiwanych z satelitów obserwacji Ziemi. Copernicus Relays to część unijnego programu Copernicus koordynowanego przez Komisję Europejską we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną i innymi europejskimi instytucjami. Jego celem jest dostarczanie informacji o Ziemi, pochodzących z floty satelitów Sentinel oraz rozwijanie serwisów informacyjnych opartych na satelitarnych obserwacjach Ziemi.

Program ESERO-Polska – czyli edukacja kosmiczna

Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO jest programem edukacyjnym Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W Polsce jego koordynatorem jest Centrum Nauki Kopernik. ESERO większość swoich działań kieruje do środowiska edukacji szkolnej. Podstawowym celem programu jest zainteresowanie młodzieży naukami ścisłymi i inżynierią poprzez wykorzystywanie wątków kosmicznych. W ramach projektu organizowane są m.in. uczniowskie konkursy astronautyczne (CanSat, Astro Pi). Ponadto program inspiruje młodych ludzi do zainteresowania się ścieżkami kariery w sektorze kosmicznym, poprzez organizowanie spotkań z profesjonalistami zajmującymi się na co dzień technologią „nie z tej ziemi”.

Dziękujemy Panu Dawidowi Michnikowi za nadesłanie tekstu.

Comments are closed.