Trajektorie lotu sond Voyager 1 i 2

0

NASA opublikowała wizualizacje trajektorii sond Voyager przez Układ Słoneczny.

Misja sond Voyager 1 i Voyager 2 rozpoczęła się na przełomie sierpnia i września 1977 roku. Sonda Voyager 2 została wysłana jako pierwsza (20 sierpnia 1977), lecz jej trajektoria była nieco “wolniejsza” od sondy Voyager 1 (start 5 września 1977).

Obie sondy przemierzały Układ Słoneczny względnie blisko siebie aż do Saturna. Od przelotu obok tej planety (listopad 1980 i sierpień 1981) kosmiczne drogi Voyagerów rozeszły się. Voyager 1, po wykonaniu obserwacji Tytana podążył po trajektorii z dala od planet. Z kolei Voyager 2 został skierowany ku dwóm ostatnim gazowym gigantom Układu Słonecznego – przelot obok Urana (1986) i Neptuna (1989).

Z okazji czterdziestej rocznicy początku misji Voyagerów NASA opublikowała wizualizacje trajektorii obu sond. Poniżej prezentujemy trajektorię lotu Voyagera 1, która w 2012 roku wpłynęła w przestrzeń międzygwiezdną.

Podróż sondy Voyager 1 po Układzie Słonecznym / Credits – NASA

Trajektoria lotu Voyagera 2 od przelotu obok Saturna jest wyraźnie inna od lotu Voyagera 1. Prędkość lotu Voyagera 2 jest także niższa od Voyagera 1 – do dziś sonda nie przekroczyła heliopauzy, jednak może to nastąpić w ciągu kilku najbliższych lat. Poniższa animacja prezentuje trajektorię lotu Voyagera 2.

Podróż sondy Voyager 2 po Układzie Słonecznym / Credits – NASA

Sondy Voyager zakończą swoją pracę około 2020-2025 roku. Do tego czasu obie sondy będą zbierać bardzo ważne dane na temat lokalnego środowiska w zewnętrznym Układzie Słonecznym oraz tuż poza nim.

(NASA)

Comments are closed.