Trzy testy członów Falcona Heavy zakończone

0

Firma SpaceX poinformowała o przeprowadzeniu testu silników ostatniego członu rakiety Falcon Heavy. Otwiera to drogę do pierwszego lotu tej nowej rakiety nośnej.

Rakieta Falcon Heavy w swoim pierwszym locie wykorzysta dwa wcześniej użyte człony rakiet Falcon 9R i jeden nowy, o zmodyfikowanej konstrukcji. Testy rakietowe tych członów trwają od kwietnia tego roku. W ostatnich dniach (firma SpaceX nie podała dokładnej daty) przeprowadzono trzeci i ostatni test, który prezentujemy poniżej. Test trwał ponad 55 sekund.  To próbne odpalenie silników przeprowadzono w McGregor, gdzie SpaceX od lat testuje swoje rakiety.

Test trzeciego członu dolnego stopnia rakiety Falcon Heavy / Credits – SpaceX

Zadanie zbudowania rakiety Falcon Heavy z początku nie wydawało się dla firmy trudne, jednak z czasem odkrywane były kolejne problemy technologiczne. Generalnej modyfikacji musiał zostać poddany projekt pierwszego stopnia rakiety Falcon 9, który będzie służył jednocześnie za rdzeń nowej, ciężkiej rakiety. Dodatkowo zaistniała konieczność opracowania całej masy dodatkowego wyposażenia.

W czasie opublikowania pierwszych informacji o nowej, superciężkiej rakiecie w 2011 roku zapowiadano, że start może odbyć się już dwa lata później. Jednak zaawansowanie technologiczne takiego potrójnego układu stopni rakiet Falcon 9 oraz dwie utraty tych rakiet w międzyczasie spowodowały wieloletnie opóźnienia. W pierwszej kolejności firma musi zapewnić sprawną realizację całego portfela zamówień na usługi przy wykorzystaniu swojej podstawowej jednostki.

(SpaceX)

Comments are closed.