Udany test głównego stopnia Falcon Heavy

0

Firma SpaceX poinformowała, że na początku maja wykonała udany test głównego stopnia rakiety Falcon Heavy.

Na początku tego roku przetransportowano do bazy testowej McGregor (Teksas, USA) pierwszy boczny stopień (booster) dla rakiety Falcon Heavy z charakterystyczną owiewką na szczycie. Na stanowisku testowym rakieta została osadzona 8 kwietnia, natomiast sam test wg nieoficjalnych źródeł miał nastąpić 15 kwietnia. W ramach tego standardowego testu silniki stopnia pracują przez pełen okres ich działania w czasie startu. SpaceX nie podał do tej pory żadnych informacji o osiągniętych rezultatach.

Test głównego stopnia Falcon Heavy

Dziewiątego maja pojawiła się oficjalna informacja o teście głównego stopnia rakiety Falcon Heavy. Ten stopień to zmodyfikowany pierwszy stopień rakiety Falcon 9. Test, zakończony sukcesem, został wykonany „na początku maja”. Otwiera to drogę do pierwszego lotu Falcona Heavy.

Test głównego stopnia Falcon Heavy / Credits – VideoFromSpace

BulgariaSat-1 – wybór stopnia

Natomiast piątego maja pojawiła się informacja, że BulgariaSat-1 będzie drugim satelitą, który zostanie wyniesiony na orbitę przy pomocy wcześniej użytego pierwszego stopnia. Dla operatora tego satelity wybór takiego stopnia pozwolił na pewne oszczędności. Start tego satelity aktualnie planowany jest na drugą połowę czerwca. Lot rakiety odbędzie się z wyrzutni LC-39A.

(S, SpaceX)

Comments are closed.