Kosmiczna konferencja w Młynie Wiedzy (Toruń)

0

20 maja w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się druga, ale pierwsza międzynarodowa, konferencja dotycząca tematyki Near Space. Do Torunia przyjedzie blisko 200 miłośników badań stratosfery i technologii kosmicznych, którzy zajmują się nimi zawodowo i amatorsko. 

Celem projektu, który przyjął formę konferencji i warsztatów jest rozwój zainteresowania młodych ludzi badaniem stratosfery i technologią kosmiczną – wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy. – Uczestnicy podzielą się swoimi doświadczeniami i zaprezentują osiągnięcia związane z tematyką konferencji. Dla nas to także doskonała okazja, aby zachęcić młodych ludzi do wybrania ścieżki naukowej związanej z eksploracją kosmosu – dodaje.

W trakcie konferencji wystąpią badacze m.in. z Politechniki Gdańskiej, Politechniki Wrocławskiej, Centrum Nauki Kopernik, Creotech Instruments S.A., ABM Space Sp. z o.o., Scanway Sp. z o.o. Tematyka prelekcji to przede wszystkim efekty prac i programów, w których brali udział prelegenci oraz ich zespoły. Są to np. konkursy Europejskiej Agencji Kosmicznej REXUS / BEXUS, CanSat, w których polskie ekipy biorą udział od kilku lat z sukcesami odkrywając nowe obszary do rozwoju. Doskonałym przykładem może być projekt związany z górnictwem kosmicznym realizowany przez zespół Politechniki Wrocławskiej (DREAM). To pierwsze takie działania na świecie i doskonały dowód na to, że „Polak potrafi”.

Gośćmi specjalnymi konferencji są Mads Wilson, członek zarządu Copenhagen Suborbitals, jedynej organizacji finansowanej społecznościowo na świecie, która ma w swoich planach wysłanie człowieka w przestrzeń okołoziemską; dr Adam Matusiewicz, jeden ze współzałożycieli oraz prezes Polskiego Towarzystwa Rakietowego. Wieloletni pracownik naukowy, obecnie tworzący zaawansowane rozwiązania rakietowe w firmie SpaceForest sp. z o. o. wykorzystywane między innymi przez Europejską Agencję Kosmiczną, a także Esmee Menting, członkini zarządu DARE (Delft Aerospace Rocket Engineering) działającej przy Uniwersytecie w Delft (Holandia). Pracuje przy projektach CanSat oraz zajmuje się systemami odzysku rakiet.

Start misji stratosferycznej i mini piknik popularnonaukowy

Około godz. 12:15 przed budynkiem Centrum odbędzie się start misji stratosferycznej, dzięki której zostaną przeprowadzone eksperymenty w przestrzeni stratosferycznej. Centrum nauki zaprasza do wspólnego oglądania startu balonu stratosferycznego, a także do udziału w mini pikniku popularnonaukowym w godz. 11:00-14:00. Na stanowisku „Zbuduj rakietę!” będzie można samodzielnie zbudować „rakietę”, a także wziąć udział w pokazie rakiet wodnych. Na stanowisku „Helowe balony” będzie istniała możliwość napełnienia helem własnego balonika i dołączenia do niego ładunku o takiej masie, która pozwoli mu wznieść się na wyznaczoną wysokość. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprosi również do gry w giga grę planszową, podczas której będzie można sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą gwiazd, rakiet, historii wypraw kosmicznych i badań kosmosu. Udział w aktywnościach jest bezpłatny.

W Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędą się również warsztaty w godz. 10:30-12:00 i 15:00-16:30. W zajęciach mogą wziąć udział osoby powyżej 13. roku życia. Tematyka jest związana m.in. z organizacją, przebiegiem misji stratosferycznych, śledzeniem balonów, konstruowaniem modułów wykorzystywanych w trakcie realizacji misji stratosferycznych Zapisy przyjmowane są pod adresem poczty elektronicznej: p.zielinski@centrumnowoczesnosci.org.pl. Zgłoszenia przyjmowane są do wyczerpania miejsc. Językiem warsztatów jest język angielski.

 „Visegrad Closer to Space”

Konferencja i odbywające się w jej ramach warsztaty zostały dofinansowane z Funduszu Wyszehradzkiego w ramach zgłoszonego przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy projektu „Visegrad Closer to Space”. Dzięki niemu do Torunia przyjadą przedstawiciele czeskich, słowackich i węgierskich instytucji zajmujących się eksploracją kosmosu i badaniami stratosferycznymi. Zagraniczni goście oprócz udziału w konferencji przygotowali również warsztaty.

Organizatorem konferencji jest Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a współorganizatorem po stronie polskiej Fundacja Copernicus Project. Strona internetowa konferencji: http://nearspace.pl/.

Patronat nad konferencją objęli: Michał Zaleski, Prezydent Torunia, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Centrum Badań Kosmicznych PAN i  Kosmonauta.net.

(NSF)

Comments are closed.