Near Space Conference

0

16 kwietnia 2016 r. w Toruniu odbędzie się konferencja Near Space. Spotkanie przeznaczone jest dla uczniów, studentów, nauczycieli oraz sympatyków tematyki kosmicznej. Kosmonauta.net objął patronatem medialnym konferencję.

Żyjemy w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu, w epoce technologicznej. Doświadczamy eksploracji kosmosu. Bywamy coraz dalej, a Wszechświat nie jest już dla nas tajemnicą. Czy jednak wystarczająco dużo wiemy o najbliższym nam środowisku? Near Space to przestrzeń gdzie nadal niewiele osób może bywać. To piloci odrzutowców wojskowych, astronauci.

Jest jednak grupa pasjonatów, która przy niewielkim nakładzie środków z dużą pomysłowością oraz skutecznością dzień po dniu bada najbliższe otoczenie Ziemi. Początek tych badań to 1967 rok oraz projekt Fińskiej Ligi Krótkofalarskiej. Kapsuła niosąca eksperyment zawierający sprzęt krótkofalarski unoszona była przez balony wypełnione helem. Pierwszy Ilmari został wysłany w przestrzeń 28 maja 1967 r.

Prowodyrem i głównym motorem tych startów był Pauli Töyrylä (OH2DV). Pauli został zainspirowany prezentacją na spotkaniu krótkofalarskim w Tampere w roku 1963 przez Osmo A Wiio (OH2TK), podczas którego Osmo sugerował, że krótkofalowcy powinni spróbować poeksperymentować z balonem. Do dziś zanotowano 18 startów Ilmari, z czego ostatni przeprowadzony osobiście przez Pauli miał miejsce 25 maja 1980 r.

Po prawie dwóch dekadach bez żadnych startów Ilmari, wróciło zainteresowanie wykonaniem eksperymentów z użyciem balonów. Pauli obiecał przekazać swoje doświadczenia ze startów tych balonów obecnej załodze, aby nowe pokolenie nie musiało uczyć się wszystkiego od postaw. W 1967 r. lot Ilmari był znaczącym wyczynem i zyskał szeroki światowy rozgłos.

Przygoda z lotami w ramach Near Space trafiła do Stanów Zjednoczonych w 1987 r. Bill Brown wystartował ze swoim pierwszym ładunkiem, który wyniósł sprzęt radioamatorski.

Obecnie kapsuły i składające się na nie eksperymenty są często wysyłane aż do granic atmosfery, w większości na terytorium USA, gdzie używa się nawet miniaturowych rakiet do wznoszenia ładunków w wyższe warstwy atmosfery. W Europie aktywnym środowiskiem jest Wielka Brytania, Polska, Niemcy.

Polski program Near Space zapoczątkowany w 2005 r. rozwija się bardzo dynamicznie. Każdego roku odnotowujemy kilka startów balonów stratosferycznych oraz rakiet, które osiągają coraz wyższy pułap i gromadzą coraz więcej danych o otaczającym nam środowisku.

Studenci polskich uczelni technicznych mają obecnie dostęp również do programów organizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną np. REXUS/BEXUS. Finalistą ubiegłorocznej edycji był zespół z Politechniki Wrocławskiej z projektem FREDE. W tegorocznej edycji biorą udział dwa zespoły: BuLMA z Politechniki Warszawskiej oraz DREAM Project z Politechniki Wrocławskiej.

W ubiegłym roku zespół JADE reprezentujący Uniwersytet Jagielloński, Politechnikę Wrocławską oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny przy wsparciu i udziale zespołu Copernicus Project uzyskał pierwsze miejsce w kategorii na najlepszy eksperyment naukowy w Global Space Balloon Challenge. Mamy, więc ogromny potencjał, wiedzę oraz chęć do działania.

Program konferencji Near Space stworzony został w taki sposób, aby każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego. Uczestnicy będą mogli wysłuchać bardzo intersujących referatów. Każdy zainteresowany może zgłosić się i wystąpić w roli prelegenta. Równolegle do prelekcji odbywać się będą warsztaty, a wszyscy będą mogli wspólnie uczestniczyć w starcie misji balonu stratosferycznego.

Na koniec organizatorzy przygotowali pokaz filmu autorstwa Pana Adama Ustynowicza Chopin The Space Concert. Spotkanie z autorem i ciekawe kulisy powstania filmu. Ostateczna agenda konferencji ogłoszona zostanie 20 marca 2016 r. Więcej informacji znaleźć można na stronie www.nearspace.pl i facebooku.

Konferencja będzie okazją, aby wspólnie spojrzeć w gwiazdy. Zapraszamy do udziału!

Comments are closed.