Federacja – nowa nazwa rosyjskiej kapsuły PTK

7

Rozwijany z dużymi trudami z powodów zapaści budżetowej następca Sojuza otrzymał nazwę wyłonioną w ramach konkursu.

Wyniki konkursu zostały ogłoszone 15 stycznia przez dyrektora korporacji Roskosmos (już nie agencji kosmicznej) Igora Komarowa. Na ostatniej prostej Federacja konkurowała z takimi imionami jak Gagarin oraz Wektor.

Nazwa pojazdu ma w analogiczny sposób nawiązywać do Federacji Rosyjskiej, tak jak Sojuz do Związku Radzieckiego. Pierwszy bezzałogowy start jeszcze w zeszłym roku zapowiadano na 2021 rok z nowego kosmodromu Wostoczny. Obecnie o pierwszych lotach załogowych do ISS mówi się o 2024 roku. W praktyce trudno stwierdzić, czy pojazd kiedykolwiek zostanie zbudowany. Zapaść budżetowa w Rosji wywołana spadkiem cen ropy doprowadziła do ogromnych cięć, w tym również w programie kosmicznym. Szumnie ogłaszane daty oraz deklaracje należy obecnie odczytywać jako formę walki poszczególnych zespołów konstrukcyjnych o otrzymanie wsparcia finansowego.

Lokalizacja kosmodromu Wostoczny / Credits - Wikipedia

Lokalizacja kosmodromu Wostoczny / Credits – Wikipedia

Pojazd Federacja miałby być również zdolny do lotów księżycowych. Rosja od upadku Związku Radzieckiego próbuję zrealizować budowę następcy Sojuza. W praktyce Rosji z trudami udaje się utrzymać obecną infrastrukturę programu załogowego, zaś pojazdy Sojuz i Progress są jedynie modernizowane na poziomie elektroniki pokładowej, czy systemu cumowania.

Nazwa nowego statku załogowego została przyjęta z mieszanymi uczuciami. Zwracano uwagę, że nazwa jest zbyt długa i nie brzmi najlepiej, zaś w przypadku skrótu Fed nasuwa od razu wątpliwe skojarzenia z amerykańskimi służbami.

7 komentarzy

 1. Ta Kapsuła jest przystosowana do lotu Autonomicznego tylko na 14-dni ,a po lądowaniu ,po wymianie osłony Ablacyjnej na 10-lotów . Może latać wokół Księżyca i Lądować bezpośrednio na Ziemi na spadochronach , nawet ze systemem bardzo miękkiego siadania na Gruncie 3,5 t. 1-lot załogowy do ISS w2024r., maksymalnie 6-osób ,a wokół Księżyca 4-. to tak z grubsza.

 2. Wszyscy się tu udzielają Lingwistycznie ,a nikt nie pisze o budowie tej Federal PTK. Trzeba na Wiki wbić PTK NP -głowa zaboli- CACKO.

 3. Mam lepszą nazwę – “Zabójca” bo biorąc pod uwagę jakość wykonania, sprawdzenie podsystemów itd. przy zupełnie nowej konstrukcji to to nie wróży nic więcej ponad powtórkę z Sojuza 1 i 11, początki są trudne nawet w lepszych czasach dla astronautyki.

 4. Fed to też czas przeszły od feed : karmić , zasilać itd.
  Dziwne że ruscy nie maja jakieś nazwy w ich języku np. ” Zdobywca gwiazd “

 5. “zaś w przypadku skrótu Fed nasuwa od razu wątpliwe skojarzenia z amerykańskimi służbami.” Z którymi?

   • Aegis Maelstrom on

    Mimo wszytko dość zaskakujące skojarzenie, a w USA Fed to skrót od Systemu Rezerwy Federalnej (Federal Reserve) – ichniego przybliżonego odpowiednika banku centralnego.

    Ew. potocznie to słowo oznacza dowolnego funkcjonariusza federalnego, np. FBI – niemniej czemu oni to chcą tak skracać i tak im się to kojarzy (i komu) to nie wiem… 🙂