Jim Bridenstine nowym administratorem NASA

1

Jim Bridenstine został mianowany nowym administratorem NASA.

Po zakończeniu siedmioletniej kadencji Charlesa Boldena jako administratora NASA nowa administracja Donalda Trumpa rekordowo długo nie wyznaczyła jego następcy. Od stycznia 2017 roku rolę pełniące obowiązki kierownika agencji pełnił Robert Lightfoot. Od tego czasu pojawiało się kilka informacji na temat poszczególnych kandydatów na administratora NASA, jednak bez oficjalnego potwierdzenia.

Pierwszego września 2017 Donald Trump wyznaczył Jima Bridenstine na nowego administratora NASA.

Związany z Partią Republikańską Jim Bridenstine dotychczas wspierał ogólne zadania NASA i wspierał analizę nowych możliwości. Jedną z najważniejszych podjętych decyzji w tym przejściowym okresie było utrzymanie dotychczasowego kursu rozwoju rakiety SLS, mimo że studium wykonalności zlecone przez NASA wykazało, że pierwszy lot nowego nosiciela mógł być jednak załogowy.

Na zastępcę administratora NASA wybrany został John Schumacher, kierownik oddziału waszyngtońskiego firmy Aerojet Rocketdyne, która pracowała nad komponentami do rakiety SLS oraz nowej kapsuł Orion. Dotychczasowa pełniąca obowiązki wiceadministrator NASA Lesa Roe wkrótce rozpocznie nową pracę jako kanclerz w University of North Texas. Zupełnie jednak niespodziewanie Schumacher zrezygnował 2 września z funkcji zastępcy administratora z uwagi na “względy rodzinne”. Nowego zastępcy jeszcze nie wybrano.

Wybór Bridenstine można traktować jako polityczne potwierdzenie, że NASA w najbliższych latach skupi się na rozwijaniu misji załogowych w kierunku Księżyca. Obaj są zwolennikami programu księżycowego. Pierwszy lot rakiety SLS w kierunku Srebrnego Globu z załogą na pokładzie kapsuły Orion powinien odbyć się nie wcześniej, niż za 4 lata.

Wybór nowego administratora NASA zbiega się z końcem roku fiskalnego. Od października amerykański budżet federalny wchodzi w nowy rok fiskalny. Do tego czasu Kongres USA musi zatwierdzić nowy budżet federalny. Jak na razie nie ma pewności, czy uda się ten budżet zatwierdzić przed końcem września. Jest pewne ryzyko zatrzymania prac przez amerykańskie biura i agencje – tzw. “government shutdown“.

(NASA)

Jeden komentarz

  1. Aegis Maelstrom on

    Eeerm, przecież nowy administrator NASA NIE został jeszcze wybrany; nawet nie wysłano oficjalnej nominacji. W tygodniu (po amerykańskim Labor Day) ma pójść nominacja do Kongresu, który musi ją zatwierdzić (co się powinno stać, ale to chwilę potrwa).

    Wg amerykańskich znanych mi źródeł zastępca nie został oficjalnie przedstawiony. Plotkowano, że to będzie Schumacher, ale to nie było nic oficjalnego!

    Dziwne, że o tym piszecie jak o faktach dokonanych.