Thales Alenia Space wygrywa kolejny kontrakt na Ariane 6

0

Thales Alenia Space podpisała umowę z SABCA (Societe Anonyme Belge de Constructions Aeronautique), głównym wykonawcą trzech systemów napędowych – Thrust Vector Actuation Systems (TVAS) na nowej rakiecie Ariane 6.

Celem kontraktu będzie opracowanie i dostarczenie systemów elektronicznych dla układu sterującego. Ariane Group jest głównym wykonawcą Ariane 6 na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Thales Alenia Space odpowiada za rozwój systemu zabezpieczeń na Ariane 6.

Dzięki umowie z SABCA Thales Alenia Space opracuje elektronikę dla następujących elementów:

  • Solid Thrust Vector Actuation Subsystem (S-TVAS) dla głównych silników rakietowych P120C.
  • Lower-Liquid Thrust Vector Actuation Subsystem (LL-TVAS) dla etapu kriogenicznego.
  • Upper-Liquid Thrust Vector Actuation Subsystem (UL-TVAS) napęd wielorazowego użytku dla etapu wysoko kriogenicznego.

“Thales Alenia Space, od ponad 40 lat uczestniczy w programie Ariane i będzie kontynuować pracę na podstawie podpisanego kontraktu”, powiedział Emmanuel Terrasse, dyrektor generalny Thales Alenia Space w Belgii. “Ten kontrakt jest owocem współpracy belgijskiego przemysłu oraz stałego wsparcia władz publicznych na poziomie federalnym, z organizacjami takimi jak Belspo (Belgian Science Policy), które aktywnie wspierają rozwój nowych technologii na poziomie regionalnym, poprzez wsparcie innowacyjnych urządzeń testowych i produkcyjnych.”

Thales Alenia Space będzie również odpowiedzialna za zaprojektowanie i wyprodukowanie podzespołów elektronicznych, które stanowić będą rdzeń systemu zabezpieczeń Ariane 6. Firma dostarczy inne komponenty systemu zabezpieczeń, niż dotychczasowe udostępniane projektom Ariane 5, Vega i Sojuz.

Rozwój Ariane 6 został zatwierdzony przez Radę ESA w grudniu 2014 r.. Rakieta zostanie opracowana w dwóch wersjach: Ariane 62, z dwoma silnikami paliwa stałego typu “propellant strap-on” oraz Ariane 64, z czterema silnikami typu “solid-propellant strap-on”. Pierwszy start nowej konstrukcji spodziewany jest w 2020 roku.

Dziękujemy Panu Mikołajowi Grzelakowi za nadesłanie informacji

Comments are closed.