Dwa starty w 61 sekund (23.12.2017)

0

Dwudziestego trzeciego grudnia doszło do dwóch startów rakiet orbitalnych na przestrzeni zaledwie 61 sekund. Te rakiety to japońska H-2A i amerykańska Falcon 9.

Starty rakiet orbitalnych w krótkim odstępie czasu to dość niecodzienne wydarzenie. 23 grudnia 2017 roku dwie rakiety orbitalne wystartowały w odstępie zaledwie 61 sekund. Te starty to japońska rakieta H-2A i amerykańska rakieta Falcon 9.

H-2A z satelitami GCOM-C1 i SLATS

Pierwszy z dwóch startów nastąpił 23 grudnia o godzinie 02:26:22 CET. Start odbył się z japońskiego kosmodromu Tanegashima. Rakieta H-2A wyniosła na dwie różne orbity dwa satelity na potrzeby japońskiej agencji JAXA:

  1. GCOM-C1 (Global Change Observation Mission- Climate 1), którego przeznaczeniem jest zaawansowana obserwacja Ziemi pod kątem klimatu naszej planety. Satelita GCOM-C1 ma masę startową prawie 2100 kg. Satelita został wyposażony w sensor o nazwie SGLI (Second-generation Global Imager). Głównym zadaniem SGLI jest obserwacja aerozoli na zakresie widzialnym i podczerwonym. Satelita GCOM-C1 został umieszczony na orbicie synchronicznej o wysokości około 800 km.
  2. SLATS (Super Low Altitude Test Satellite), który jest bardzo ciekawym satelitą technologicznym. Zadaniem tego satelity są operacje na bardzo niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Docelowo ten satelita ma funkcjonować na orbitach o wysokościach niższych od 250 km. Masa startowa tego satelity to 400 kg. Na pokładzie satelity SLATS zainstalowano silnik jonowy, którego celem jest stałe podnoszenie orbity – na tak niskiej wysokości szczątkowa atmosfera Ziemi jest w stanie bardzo szybko doprowadzić do deorbitacji.

Falcon 9 z dziesięcioma satelitami Iridium-2

61 sekund później - start Falcona 9 z satelitami Iridium-2 / Credits - SpaceX

61 sekund później – start Falcona 9 z satelitami Iridium-2 / Credits – SpaceX

Drugi start nastąpił 23 grudnia o godzinie 02:27:23 CET. Start odbył się z bazy Vandenberg w Kalifornii. W tym locie rakieta Falcon 9 wyniosła dziesięć satelitów telekomunikacyjnych drugiej generacji konstelacji Iridium (stąd też oznaczenie “Iridium-2”). Łączna masa ładunku wyniesionego przez rakietę Falcon 9 w tym locie wyniosła 9600 kg, z czego 8600 przypadło na dziesięć satelitów a 1000 kg na dyspenser dla satelitów. Satelity zostały umieszczone na orbicie o wysokości około 620 km i nachyleniu 86,7 stopnia.

Dla pierwszego stopnia był to drugi start. Wcześniej ten stopień został wykorzystany w locie z 25 czerwca 2017 – wówczas także zostały wyniesione satelity konstelacji Iridium-2. W tym locie nie odzyskano pierwszego stopnia rakiety Falcon 9. Co ciekawe, jednak ten dolny stopień i tak wykonał kilka zadań typowych dla powrotu po wykonanym locie, m.in. tzw. “entry burn”.

Do końca 2017 roku pozostało jeszcze tylko cztery starty rakiet orbitalnych, w tym lot chińskiej rakiety CZ-2D z 23 grudnia, który opiszemy w oddzielnym artykule.

(PFA, NSF, S1, JAXA, SX)

Comments are closed.