Suborbitalna misja trójmiejskich studentów

1

Studenci Politechniki Gdańskiej opracowali eksperyment związany z lotem rakiety suborbitalnej. Pomysł spodobał się Europejskiej Agencji Kosmicznej i na początek 2019 roku zaplanowano start rakiety, która przeprowadzi doświadczenia w praktyce.

Program REXUS / BEXUS umożliwia studentom z całej Europy prowadzanie eksperymentów naukowych i technologicznych wykorzystujących rakiety badawcze i balonów. Każdego roku uruchamiane są dwie rakiety i dwa balony, każdy zawierający do 20 eksperymentów zaprojektowanych i zbudowanych przez zespoły studenckie. Do konkursu stają zespoły z kilkudziesięciu uczelni z całej Europy, zakwalifikowanych zostaje tylko kilka najlepszych.

Eksperymenty REXUS są wynoszone na niekierowanej rakiecie stabilizowanej wirowaniem, napędzanej ulepszonym silnikiem Orion. Dzięki spaleniu niemal 300 kg stałego paliwa jest w stanie zabrać do 40 kg eksperymentalnych modułów na wysokość około 90 km. Rakieta ma 5,6 m długości i średnicę 35,6 cm.

Schemat rakiety REXUS / credits: REXUS

Schemat rakiety REXUS / credits: REXUS

Eksperymenty BEXUS są wynoszone za pomocą balonu o objętości 12 000 m³ na maksymalną wysokość 30 km, w zależności od całkowitej masy eksperymentalnej (40-100 kg). Lot trwa 2-5 godzin.

Z 17 zespołów wybranych w ramach 11 cyklu program został wybrany Trójmiejski Jeż, czyli Hedgehog (High quality Experiment Dedicated to microGravity Exploration, Heat flow and Oscillation measurement from Gdansk), którego celem jest zbadanie drgań oraz przepływ ciepła podczas lotu rakiety suborbitalnej.

Polski zespół składa się ze studentów Wydziału Mechanicznego oraz Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki: Adama Dąbrowskiego (asystent w Katedrze Mechaniki i Mechatroniki na Wydziale Mechanicznym), Jacka Goczkowskiego, Karola Pelznera, Agnieszki Elwertowskiej oraz Szymona Krawczuka pod opieką prof. Edmunda Wittbrodta z Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej. Aby poszerzyć wiedzę niezbędną do wykonania swojego eksperymentu kosmicznego, studenci polecą do kosmodromu Esrange nieopodal Kiruny w północnej Szwecji, skąd na początku 2019r. nastąpi start rakiety z eksperymentem.

Program REXUS / BEXUS realizowany jest w ramach dwustronnej umowy agencyjnej między niemieckim DLR, a Szwedzką Radą ds. Przestrzeni Kosmicznej (SNSB). Szwedzka część ładunku została udostępniona studentom z innych krajów europejskich dzięki współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). EuroLaunch, wspólny projekt Centrum Kosmicznego Esrange w SSC i Mobilnej Bazy Rakietowej (MORABA) agencji DLR, jest odpowiedzialny za zarządzanie kampanią i eksploatację pojazdów. Eksperci z DLR, SSC, ZARM i ESA zapewniają wsparcie techniczne dla zespołów podczas całego projektu. Misje REXUS i BEXUS startują z SSC, Esrange Space Center w północnej Szwecji.

(REXUS)

Jeden komentarz

  1. Karol Fietkiewicz on

    12 000 m3? Dość duży, porównywalny z latawidłami NASA (120x10x10m) 🙂