Udany start F9R z satelitami Iridium-2

2

25 czerwca o godzinie 22:25 rakieta Falcon 9R wystartowała z wyrzutni 4E znajdującej się w kompleksie startowym Vandenberg, wynosząc na niską orbitę polarną 10 satelitów konstelacji Iridium. Lot zakończył się sukcesem.

 

Oficjalny patch misji SpaceX Iridium-2 (SpaceX)

Oficjalny patch misji SpaceX Iridium-2 (SpaceX)

Lot odbył się bez żadnych incydentów przy sprzyjających warunkach pogodowych. Jest to drugi start rakiety Falcon w ciągu ostatnich dni, wyznaczający nowe możliwości firmy SpaceX, zdolnej obecnie do przygotowania i realizacji dwóch misji kosmicznych w krótkim odstępie czasu, wykorzystując w tym celu oba kompleksy startowe, na wschodzie i zachodzie Stanów Zjednoczonych.

Po osiągnięciu wymaganej orbity wstępnej drugi stopień przez około 50 minut poruszał się na orbicie wstępnej, po czym ponownie uruchomił silnik by po kilku sekundach znaleźć się na orbicie o wymaganych parametrach, umożliwiając uwolnienie satelitów.

Pierwszy stopień ląduje na platformie na Oceanie Spokojnym podczas gdy drugi stopień kontynuuje pracę (SpaceX)

Pierwszy stopień ląduje na platformie na Oceanie Spokojnym podczas gdy drugi stopień kontynuuje pracę (SpaceX)

Podobnie jak miało to miejsce poprzednio, pierwszy stopień miał za zadanie wykonać manewr hamowania i wylądować na barce o nazwie “Just Read the Instructions”. W porównaniu do lądowania przeprowadzonego 23 czerwca, które zakończyło się dość twardym przyziemieniem, dzisiejsze lądowanie przebiegało bez problemów, choć warunki pogodowe były trudne.

https://www.youtube.com/watch?v=9eiHt92lFUE

Lądowanie pierwszego stopnia na platformie morskiej u wybrzeży Kalifornii / Credits – SpaceX

Na wyniesiony ładunek składa się aż 10 satelitów systemu telekomunikacyjnego Iridium NEXT, każdy o wadze około 600 kilogramów. Jest to drugi zestaw urządzeń z planowanych 75 sztuk mających znaleźć się na orbicie dzięki firmie SpaceX, przy czym docelowo konstelacja ma składać się 81 z urządzeń powstałych przy udziale firmy Thales Alenia Space, odpowiedzialnej za produkcję, testy i montaż platform satelitarnych dla operatora Iridium.

Satelity systemu Iridium NEXT mają za zadanie zastąpić obecnie używane platformy Iridium, umożliwiając wdrożenie nowych funkcjonalności oraz poszerzenie możliwości telekomunikacyjnych dla istniejących rozwiązań. Jedną z nowych funkcji będzie wprowadzenie systemu Aireon, pozwalającego na stały monitoring i nadzór w czasie rzeczywistym samolotów pasażerskich poruszających się także poza zasięgiem radarów. Platformy NEXT pozwolą również na osiąganie lepszych prędkości przesyłania danych, wspierając między innymi rozwiązania przeznaczone dla transportu morskiego, organizacji państwowych, a także wprowadzając możliwość satelitarnej obsługi systemów IoT.

(SpaceX)

2 komentarze

  1. Czy Iridium NEXT tez beda sie cechowac charakterystycznym błyskiem widzianym z powierzchni i ziemi?