Rakietowy piątek (23.06.2017)

0

W mniej niż 16 godzin doszło do trzech startów rakiet orbitalnych: PSLV-XL z Indii, Sojuza-2.1v z Rosji i Falcona 9R z USA.

PSLV-XL wynosi 31 satelitów w jednym starcie

Do pierwszego z tych trzech startów doszło o godzinie 05:59 CEST z kosmodromu Sriharikota w Indiach. Rakieta PSLV-XL wyniosła na orbitę łącznie 31 satelitów. Lot przebiegł prawidłowo i wszystkie satelity zostały wprowadzone na odpowiednie niskie orbity (LEO) o wysokościach około 505 x 505 km i nachyleniu 97,44 stopnia. Największym z nich jest Cartosat-2E o masie około 700 kg. Ten satelita ma służyć do obserwacji Ziemi w zakresie widzialnym i podczerwonym z maksymalną rozdzielczością 65 cm.

https://www.youtube.com/watch?v=cU_LQYimsOI

Start PSLV-XL z 31 satelitami – 23.06.2017 / Credits – ISRO

Pozostałe 30 satelitów jest formatu CubeSat. Nazwy tych satelitów to Blue Diamond, Green Diamond, Red Diamond, MaxValierSat, Venta-1, COMPASS 2, InflateSail, LituanicaSAT-2, URSA MAIOR, NUDTSat, Pegasus, UCLSat, VZLUsat 1, Aalto-1, CIVCERO-6, osiem Lemur-2, NIUSat, CE-SAT 1, D-Sat, ROBUSTA 1B, SUCHAI oraz skCUBE.

Na szczególną uwagę zwraca wśród tych satelitów CubeSat 3U o nazwie InflateSail. Celem tej misji jest rozłożenie dużego żagla o przekątnej 14 metrów. Poniższe nagranie prezentuje naziemne testy żagla InflateSail.

Test żagla Inflatesail z końca 2014 roku / Credits –DeployTechVideos

Warto tu także zwrócić uwagę na  LituanicaSAT-2. Jest to drugi litewski satelita. Pierwszy – także formatu CubeSat został wyniesiony na orbitę na początku 2014 roku. Z kolei Venta-1 to pierwszy łotewski satelita.

Wojskowy lot Sojza-2.1v

Do drugiego startu doszło o godzinie 20:04 CEST z Plesiecka w Rosji. Rakieta Sojuz-2.1v (Wołga) wyniosła na orbitę polarną wojskowego satelitę zwiadowczego. Był to dopiero trzeci lot Sojuza-2.1v (pierwszy start tej wersji Sojuza – grudzień 2013). O tym starcie i satelicie jak na razie niewiele wiadomo, choć niektóre źródła sugerują, że wyniesiony obiekt należy do nowej generacji satelitów służących w programie precyzyjnych pomiarów kształtu Ziemi dla celów naprowadzania pocisków balistycznych. Satelita otrzyma oznaczenie Kosmos 2519.

Bułgarski satelita telekomunikacyjny na GTO

Wreszcie, w trzecim locie z 23 czerwca doszło do udanego startu rakiety Falcon 9R z wyrzutni LC-39A na Florydzie. Start nastąpił o 21:10 CEST. Ładunkiem w tym starcie Falcona 9R był satelita telekomunikacyjny BulgariaSat-1. Lot przebiegł prawidłowo i ten satelita znalazł się na prawidłowej wstępnej orbicie geostacjonarnej transferowej (GTO) skąd BulgariaSat-1 dotrze do wyznaczonego punktu na orbicie geostacjonarnej (GEO) przy użyciu pokładowego systemu napędowego.

https://www.youtube.com/watch?v=VrvhypunJog

Start Falcon 9R z BulgariaSat-1 / Credits – SpaceX

W tym locie doszło do próby odzyskania pierwszego stopnia rakiety Falcon 9R. Lądowanie tego stopnia odbyło się na platformie morskiej zaledwie nieco ponad 8 minut po starcie, znajdującej się na Atlantyku kilkaset kilometrów na wschód od wyrzutni LC-39A. Wg firmy SpaceX było to najtrudniejsze z dotychczasowych lądowań pierwszego stopnia. Lądowanie na platformie morskiej odbyło się z użyciem trzech silników.

Tuż po udanym lądowaniu pierwszego stopnia Falcona 9R na platformie morskiej / Credits - SpaceX

Tuż po udanym lądowaniu pierwszego stopnia Falcona 9R na platformie morskiej / Credits – SpaceX

Następny start rakiety orbitalnej przewidziano na 25 czerwca. Wówczas znów wystartuje rakieta Falcon 9R, ale tym razem z Kalifornii.

(PFA, LK, NSF, SFN, N, BS)

Comments are closed.