Cygnus Orb-1 w drodze ku ISS (09.01.2014)

0

Po 24 godzinach opóźnienia, nastąpił start rakiety Antares z bezzałogowym pojazdem zaopatrzeniowym. Antares wyniósł także 33 inne zminiaturyzowane satelity – wśród nich znajdują się dwa satelity z Litwy.

Dziewiątego stycznia o godzinie 19:07 CET z wyrzutni na Wallops Island w amerykańskim stanie Wirginia wystartowała rakieta Antares 120. Głównym ładunkiem tego lotu był bezzałogowy pojazd Cygnus, który dostarczy 1466 kg ładunku do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Start przebiegł prawidłowo, a Cygnus powinien znaleźć się w pobliżu Stacji 12 stycznia.

Start opóźniono o 24 godziny z uwagi na szalejącą burzę radiacyjną 7 i 8 stycznia, wywołaną przez rozbłysk klasy X1.2, który nastąpił dwa dni temu. Wcześniej opóźniono start Cygnusa do stycznia, po awarii systemu chłodzenia na ISS.

{youtube}vvJalfDlCSI{/youtube}
Start rakiety Antares 120 z Cygnusem – 09.01.2014 / Credits – NASA TV

Na pokładzie Cygnusa, oprócz części zamiennych, eksperymentów, żywności oraz rzeczy związanych z higieną astronautów, znalazły się także zminiaturyzowane satelity standardu CubeSat. Łącznie wewnątrz Cygnusa znajdują się 33 CubeSaty. Wraz z Cygnusem stanowi to rekord w ilości satelitów wyniesionych w jednym locie. Dotychczasowy rekord należał do listopadowego startu rakiety Dniepr, która wyniosła także polskiego BRITE-PL Lem. Wszystkie wyniesione podczas opisywanego startu 33 CubeSaty zostaną później umieszczone na orbicie za pomocą japońskiego manipulatora robotycznego z modułu Kibo.

Aż 28 z tych 33 CubeSatów należy do jednego operatora – amerykańskiej firmy Planet Labs, która za pomocą tych satelitów chce dostarczać komercyjne zdjęcia Ziemi. Na pokładzie znajduje się także ArduSat 2, trzeci satelita firmy Nanosatisfi, która zamierza dostarczać satelity dla celów edukacyjnych. Ponadto, wraz z Cygnusem na orbitę został wyniesiony SkyCube, który po wypuszczeniu z ISS napompuje balon o średnicy 2 metrów. Ten balon ma być widoczny gołym okiem z Ziemi. Wewnątrz Cygnusa znajduje się także peruwiański UAPSAT, będący trzecim satelitą tego państwa.

Dwa ostatnie z CubeSatów to Lituanica SAT-1 oraz LitSat-1. Są to dwa pierwsze satelity z Litwy. Oba satelity mają na pokładzie kamery do wykonywania zdjęć Ziemi. Lituanica SAT-1 został zbudowany przez dwa litewskie uniwersytety, natomiast LitSat-1 jest wykonany przez litewską federację kosmiczną.

Był to pierwszy start rakiety Antares w wersji 120, która wykorzystuje nowy, górny stopień o nazwie Castor 30B. Start tej rakiety został poświęcony pamięci Gordona Fullertona, który zmarł w sierpniu zeszłego roku. Jest to pierwsza regularna misja pojazdu Cygnus, który w tym roku w kierunku ISS powinien polecieć jeszcze przynajmniej jeden raz. Oznaczenie tej wyprawy to Orb-1.

Start Antaresa 120 był trzecim orbitalnym lotem rakiety w 2014 roku. Następny start zaplanowany jest na 24 stycznia – rakieta Atlas 5 wyniesie wtedy satelitę TDRS-L.

(PFA)

{module [346]}

Comments are closed.