Awaria silnika Merlin

2

Na początku tygodnia na stanowisku testowym firmy SpaceX doszło do “awarii” silnika Merlin. Jak na razie informacje na temat tego incydentu są dość skąpe.

Informacja o “awarii” została opublikowana przez amerykańskie media ósmego listopada 2017, a następnie potwierdzona przez firmę SpaceX. Do awarii doszło na stanowisku testowym firmy w McGregor – miejscu, w którym od lat SpaceX testuje swoje silniki i konstrukcje rakietowe. W tym wypadku nie ucierpiał żaden z pracowników SpaceX.

O ile początkowo mówiono o “eksplozji”, o tyle kolejne doniesienia sugerują, że była to raczej awaria podczas jednego z testów, ale nie podczas pracy (odpalenia) silnika. Był to test z wykorzystaniem ciekłego tlenu (LOX) dla poszukiwania ewentualnych przecieków w Merlinie, tzw “LOX drop”.

Z dostępnych informacji wynika, że był to test najnowszej wersji silnika – Block 5. Te silniki dopiero w przyszłym roku będą używane w rakietach Falcon 9.

Więcej informacji zostanie podanych przez firmę SpaceX prawdopodobnie w ciągu kilkunastu najbliższych dni.

Uszkodzenia stanowiska testowego w McGregor są stosunkowo niewielkie. Z dostępnych informacji wynika, że stanowisko, w którym testowany był ten silnik może być naprawione w ciągu kilku tygodni, zaś pobliskie w ciągu kilku dni. Nie ma to zatem większego wpływu na najbliższe prace i testy SpaceX w McGregor.

Moment eksplozji / Credits - USLaunchReport

Moment eksplozji – 1 września 2016 / Credits – USLaunchReport

Firma SpaceX doświadczyła już kilku eksplozji. Ostatnia nastąpiła 1 września 2016, gdy na stanowisku LC-40 rakieta Falcon 9R eksplodowała. Wskutek eksplozji utracono wówczas satelitę telekomunikacyjnego AMOS-6. Od tego czasu SpaceX realizuje starty na wyrzutni LC-39A, zaś naprawy LC-40 są już bliskie zakończenia.

(PFA, WP)

2 komentarze

  1. Należy się cieszyć. Z każdego potknięcia można się o wiele więcej nauczyć niż idąc po równej drodze. Takie testy i awarie pozwalają znacznie poprawić skuteczność.

    • Aegis Maelstrom on

      Od tego są testy. Byle już nie robili czegoś tak głupiego jak testy z ładunkiem użytecznym, bo to były wielkie straty i kompromitacja.