Komercyjny kosmos – sierpień 2017

0

Przedstawiamy najciekawsze wydarzenia związane z komercyjnymi działaniami w sektorze kosmicznym w sierpniu 2017 roku.

Space3ac – koniec pierwszej rundy, nowy nabór i Demo Day

Trzydziestego sierpnia zakończyła się pierwsza runda kursu akceleracyjnego Space3ac Intermodal Transportation. Celem tej akceleracji jest dostarczenie rozwiązań technologicznych opartych o date satelitarne dla odbiorców z dużego przemysłu.

Space3ac Intermodal Transportation / Credits - Blue Dot Solutions i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Space3ac Intermodal Transportation / Credits – Blue Dot Solutions i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Pierwsza runda Space3ac była realizowana od początku czerwca. Do końca rundy dotrwało siedem zespołów, wykorzystujących dane takie jak nawigacja satelitarna (GNSS), obserwacje Ziemi (EO), zintegrowane aplikacje oraz przetworzone dane z różnych źródeł. Odbiorcami rozwiązań są dwa porty (Gdańsk i Gdynia), Instytut Morski oraz firma OT Logistics. Zajęcia i spotkania się odbywały w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym (GPNT) oraz u partnerów tej rundy.

W trakcie kursu zespoły otrzymały wsparcie i wiedzę zarówno z dziedzin technologicznych jak i biznesowych. Oprócz tego zespoły współpracowały z dużym przemysłem, dostarczając dla nich dedykowane rozwiązania.

Pierwszego września rozpoczął się nabór do drugiej rundy Space3ac. Do końca października można przesłać swoje zgłoszenie do akceleratora. Każdy z zakwalifikowanych zespołów (nowych technologicznych spółek), który zaproponuje swoje rozwiązanie, może uzyskać do 200 tysięcy złotych na rozwój projektu i budowę prototypu.

Aktualne wyzwania dotyczą m.in. wizualizacji poszczególnych sieci w obszarze Portu w Gdyni oraz identyfikacji zagrożeń środowiskowych. W ciągu kilku najbliższych dni opublikowana zostanie pełna lista wyzwań czekających na rozwiązanie. W drugiej rundzie uczestniczy więcej partnerów przemysłowych, o których niebawem poinformujemy.

Więcej informacji na temat Space3ac: www.space3.ac

19 września w GPNT odbędzie się “Demo Day”. W trakcie tego wydarzenia zespoły z pierwszej rundy Space3ac zaprezentują swoje dokonania. Oprócz prezentacji na “Demo Day” wystawi się także kilka spółek z branż okołokosmicznych, nie tylko z Polski.

Small Satellite Conference 2017

W dniach 5-10 sierpnia w  mieście Logan w stanie Utah odbyło się wydarzenie o nazwie Small Satellite Conference. Ta konferencja jest organizowana od 1987 roku i z każdym rokiem zyskuje na popularności. Głównym tematem tej konferencji są małe satelity. W tym roku na konferencję zjechało się ponad dwa tysiące przedstawicieli z całego świata.

Różne źródła internetowe aktywnie komentowały tę konferencję. Niewątpliwie segment małych satelitów dynamicznie się rozwija, ale pojawiają się pytania o ogólną kondycję tej części sektora kosmicznego. Jest możliwe, że w określonych przypadkach następują pewne braki, a w innych “przegrzanie”. Niemniej jednak wyraźnie zauważalny jest wzrost inwestycji (w szczególności z funduszy kapitałowych) w spółki, które zamierzają budować lub korzystać z małych satelitów.

Jedną z ciekawszych informacji z tej konferencji jest inwestycja 3 milionów dolarów w szwajcarską firmę ELSE na poziomie inwestycji zalążkowej. Celem ELSE jest dostarczanie łączności w erze “Internet of Things” (IoT) za pomocą konstelacji 64 CubeSatów.

Tuż przed tą konferencją w tym samym miejscu odbyły się warsztaty dla twórców zminiaturyzowanych satelitów typu CubeSat. Poniżej prezentujemy jedną z części tych warsztatów.

2017 14th Annual Small Satellite Pre-Conference Workshop / Credits – CubeSat

Czy rynek rakiet nośnych jest “zdrowy”?

Pierwszy stopień Falcona 9R po starcie z satelitą Formosat-5 / SpaceX

Pierwszy stopień Falcona 9R po starcie z satelitą Formosat-5 / SpaceX

Przy okazji Small Satellite Conference pojawiły się pytania o dostępność rakiet nośnych. Aktualnie większość użytkowników małych satelitów czeka przez długi czas na szansę lotu na orbitę. Ma to związek z faktem, że zwykle rakiety nośne wynoszą duże satelity, a małe są tzw. “ładunkiem drugorzędnym”. Pomimo wielu nowych firm, oferujących loty dedykowane małym satelitom oraz możliwości ich uwalniania z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), problemy wcale nie są mniejsze.

W sierpniu 2017 nastąpił start tajwańskiego satelity FORMOSAT-5. Ten satelita został wyniesiony na pokładzie rakiety Falcon 9R. Dla wielu komentatorów zaskakujące jest, że rakieta Falcon 9R, zdolna do wyniesienia ponad 5 ton na orbitę polarną, wyniosła satelitę o masie startowej zaledwie 475 kg. Pozostały udźwig tej rakiety nie został wykorzystany, choć z pewnością firma SpaceX ma dostęp do wielu potencjalnych klientów.

Ten problem nie dotyczy tylko firmy SpaceX. Aktualnie stosunkowo niewielu użytkowników rakiet zgadza się, by wraz z ich satelitami poleciały mniejsze. Z reguły główny użytkownik rakiety płaci większość kosztów lotu. Zwykle ci operatorzy większych satelitów uważają mniejsze satelity za niepotrzebne ryzyko dla ich własnych satelitów. Dlatego też, pomimo możliwości, małe satelity nie są wynoszone na orbitę.

Ponad 6 tysięcy małych satelitów w 10 lat!

W sierpniu francuska firma konsultingowa Euroconsult opublikowała raport dotyczący przewidywanej ilości wyprodukowanych małych satelitów. Łącznie ta firma przewiduje, że około 6200 małych satelitów zostanie zbudowanych w ciągu najbliższych 10 lat. Dla porównania – aktualnie na orbicie przebywa około 1420 aktywnych satelitów.

Jest to rynek szacowany na aż 30 miliardów dolarów, co jest ponad trzykrotnym wzrostem wartości względem poprzedniej dekady. Duża część tego rynku powinna mieć związek z powstającymi mega-konstelacjami satelitarnymi.  Pojawiają się jednak głosy sceptyczne co do tej wartości: w szczególności mowa tutaj o wciąż ograniczonym dostępie do orbity dla małych satelitów oraz coraz większym ryzyku “kosmicznych śmieci”. Ten drugi problem przez lata zdawał się być bagatelizowany, jednak obecność tysięcy małych satelitów na różnych orbitach to poważne zagrożenie dla innych satelitów. Z tego też powodu pojawiają się głosy, że mega-konstelacje mogą nie zostać zbudowane w proponowanej obecnie formie, gdyż nawet niewielka ilość kolizji od razu uniemożliwi takie działania jak ubezpieczanie satelitów.

Pozostałe wiadomości

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

(Ut, PFA, Re, GLXP, K, SN, SpaceX, N, Space3ac)

Comments are closed.