SES ponownie wybiera używanego Falcona

0

Pod koniec września z Cape Canaveral ma wystartować rakieta Falcon 9 z satelitą SES-11 z używanym wcześniej pierwszym stopniem.

Operator telekomunikacyjny SES z Luksemburga jest jednym z największych podmiotów w branży telekomunikacyjnej i posiada całą konstelację satelitów telekomunikacyjnych. SES był również pierwszym przedsiębiorstwem, który przekazał swojego satelitę do pierwszego lotu rakiety Falcon 9 z używanym wcześniej pierwszym stopniem.

Pierwsze loty używanego Falcona

31 marca firma SpaceX umieściła satelitę SES-10 na orbicie geostacjonarnej. Drugim lotem, w którym ponownie wykorzystany został używany pierwszy stopień Falcona 9, było wyniesienie BulgariaSat z 23 czerwca. Wrześniowy lot z SES-11 będzie trzecim wykorzystaniem używanego pierwszego stopnia.


Start Falcona 9R z satelitą SES-10 / SpaceX

Nie podano dokładnej ceny, jaką SES zapłacił dla SpaceX za wyniesienie satelity, lecz szacuje się że może być ona nawet o 1/3 niższa od nominalnej oferty. Obecnie firma Elona Muska oferuje lot Falconem 9 w standardowej konfiguracji za 62 mln USD.


Lądowanie pierwszego stopnia Falcona 9R po wyniesieniu satelity SES-10 / SpaceX

SpaceX wydał około miliarda USD na program badawczo-rozwojowy, który umożliwił przystosowanie pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 do ponownego użycia. Analitycy sektora kosmicznego uważają, że w najbliższych latach ten koszt będzie powoli kompensowany. Dlatego można spodziewać się, że oferta na loty używanym Falconem będzie raczej atrakcyjna na rynku, jednak ceny jeszcze przez parę lat raczej intensywnie nie spadną.

SES-11

SES-11 również znany pod nazwą Echostar 105 ma przez 15 lat świadczyć usługi telekomunikacyjne. Ważący 5400 kg satelita został zbudowany przez Airbus Defence and Space na bazie platformy Eurostar-3000. Częściowo zastąpi on satelitę AMC-105 nadające z 105 stopnia długości wschodniej. W przyszłości przejmie również część ruchu telekomunikacyjnego od leżącego na tym samym punkcie AMC-18. Satelita posiada 24 transpondery w paśmie Ku oraz 24 transpondery w paśmie C.

 

Comments are closed.