Udany start Falcona 9 z satelitą z Tajwanu

0

W czwartek 24 sierpnia z kosmodromu Vandenberg na Zachodnim Wybrzeżu USA wystartowała rakieta nośna Falcon 9R z satelitą teledetekcyjnym Formosat 5.

Był to już 12 udany start rakiety z rodziny Falcon 9 w tym roku. Lot rozpoczął się o godzinie 19:51 CEST. Głównym ładunkiem był Formosat 5, który będzie świadczył usługi obserwacji Ziemi dla Agencji Kosmicznej Tajwanu (NSPO). 11 minut po starcie satelita został umieszczony na orbicie synchronicznej ze Słońcem na wysokości 720 km.

Integracja satelity Formosat 5 / NSPO

Ważący 475 kg Formosat 5 jest pierwszym satelitą całkowicie zaprojektowanym i zbudowanym w Tajwanie. Kamery satelity są w stanie uzyskiwać zdjęcia z rozdzielczością 2 metrów na piksel (obrazy panchromatyczne) oraz 4 metrów na piksel (obrazy w kolorze).


Start rakiety Falcon 9 z satelitą Formosat (24.08.2017) / SpaceX

Pierwotnie satelita miał został wystrzelony już w 2014 roku na rakiecie Falcon 1. Na duże opóźnienia wpłynęły zmiana na nowy wariant rakiety nośnej, jak i dwie katastrofy Falcona 9 z 2015 i 2016 roku. Ostatecznie Formosat 5 był jedynym – relatywnie małym ładunkiem – jak na możliwości rakiety nośnej. Drugim ładunkiem miała być wynosząca szereg małych satelitów platforma Sherpa spółki Spaceflight Industries, jednak z powodu znacznego opóźnienia lotu firma zrezygnowała z usług firmy Elona Muska.

SpaceX również tym razem udało się odzyskać pierwszy stopień rakiety nośnej. Wylądował on na pływającej na Pacyfiku barce o nazwie „Just Read the Instructions”. Było to już 15 odzyskanie pierwszego stopnie przez firmę.
Kolejny lot Falcona 9 odbędzie się 7 września z Kennedy Space Center. Głównym ładunkiem będzie wojskowy bezzałogowy wahadłowiec X-37B. Podczas tego lotu zaplanowano lądowanie pierwszego stopnia na stanowisku LZ-1.

(SN, LK)

Comments are closed.