Start Minotaura IV z satelitą ORS-5

0

O godzinie 7:04 CEST z Cape Canaveral wystartowała rakieta Minotaur IV z satelitą zwiadu orbitalnego ORS-5. Ważący 140 kg ładunek będzie obserwował inne satelity znajdujące się na orbicie geostacjonarnej.

Lot ORS-5 (Operationally Responsive Space-5, znany również jako SensorSat) na kołową orbitę równikową o wysokości 600 km trwał 26 i pół minuty. Był to pierwszy lot rakiety Minotaur IV z Cape Canaveral.

Celem eksperymentalnego satelity ORS-5 będzie dokładny monitoring zachowań innych satelitów na orbicie geostacjonarnej, takich jak zmiany położenia, śledzenie śmieci kosmicznych oraz ostrzeganie przed potencjalnymi zderzeniami. Satelita został zbudowany przez Lincoln Laboratory w MIT. Misja ORS-5 jest realizowana wspólnie przez Siły Powietrzne oraz Departament Obrony USA.

SensorSat ma funkcjonować jako demonstrator technologii dla przyszłych misji z zakresu SSA (Space Situational Awareness) przy jednoczesnym zapewnieniu monitoringu satelitów na orbicie geostacjonarnej.


Nagranie ze startu rakiety nośnej / SciNews

Podczas lotu przeprowadzonego przez Orbital-ATK wyniesione zostały również trzy nanosatelity. Jeden (cubesat 3U) należy do wojskowej agencji DARPA, zaś operatorów pozostałych dwóch nanosatelitów nie ujawniono.

(NSF, LK)

 

Comments are closed.