Udany start Falcona 9 (06.03.2018)

3

Firma SpaceX wyniosła hiszpańskiego satelitę telekomunikacyjnego w pięćdziesiątym locie rakiety Falcon 9.

Start rozpoczął się o godzinie 6:33 (CET) z Cape Canaveral. Głównym ładunkiem był hiszpański satelita telekomunikacyjny Hispasat-1F, który po 27 minutach lotu został umieszczony na orbicie geostacjonarnej transferowej. Docelowo satelita będzie znajdował się nad 30 stopniem długości zachodniej, świadcząc szereg usług telekomunikacyjnych dla Europy, Północnej Afryki oraz obu Ameryk.

Satelita (znany również pod nazwą Hispasat 30W-6) zastąpi satelitę Hispasat 1D wyniesionego w 2002 roku. Zbudowany został przez Space Systems/Loral. Ma on masę 6092 kg i ma służyć przez następne 15 lat.


Nagranie startu Falcona 9 z 06.03.2018

Był to pięćdziesiąty lot rakiety Falcon 9 od czasu debiutu tej konstrukcji w 2010 roku. Chociaż dolny stopień rakiety był wyposażony w nogi oraz tytanowe lotki, to w tym przypadku zdecydowano o zrezygnowaniu z lądowania na barce. Powodem były trudne warunki atmosferyczne panujące na Atlantyku.

Kolejny lot Falcona 9 pod koniec marca ma wynieść 10 satelitów konstelacji Iridium-NEXT.

(LK, GSP)

3 komentarze

 1. tomek -mrówa on

  Fascynująca jest fabrykacja lotów u Muska. 50 ty start rakiety nośnej i się opłaca. A w Polsce tak nazywający siebie specjaliści twierdzą, że nie opłaca się budowa rakiet.

  • To trudny temat, bo branża wysokiego ryzyka. Musk władował miliardy USD i teraz spija śmietankę, ale jeszcze 10 lat temu wszyscy się z niego śmiali. W Polsce budując rakietę bylibyśmy konkurencją dla ESA, do której też należymy. Do tego nie mamy know-how ani nawet miejsca na kosmodrom. Wszystko trzeba by robić od podstaw pompując mnóstwo kasy, a w międzyczasie świat ucieka do przodu.

   • antek-mrowa on

    moim skromnym zdaniem jest inaczej:
    Właśnie teraz ruszają ze stacji pod nazwą “Ziemia” pociągi, które będą podróżowały po ‘trasach kosmicznych’.
    Jaka społecznosć wsiądzie do tych pociągów, tę czeka rozwój. A reszta będzie siedziała na swoich “stacjach -zadupie-” i będzie się żaliła jaja ona jest biedna. Przez porównanie [ale nie 100%] do ery odkryć i podróży morskich. Te kraje które wypłynęły na oceany rozwinęły się /przykład będących na zadupiu Europy anglosasów/ A tacy imperialni li i zdziadzieli.Polacy siedzieli w domu , dupą byli odwróceni do Bałtyku i oceanów – szybko osłabi