Udany lot Falcona 9 (22.07.2018)

0

W niedzielę rano rakieta nośna Falcon 9 wyniosła na orbitę GTO kanadyjskiego satelitę telekomunikacyjnego.

Start 65 misji rakiety Falcon 9 nastąpił z Cape Canaveral w niedzielę 22 lipca 2018 o godzinie 7:50 CEST. Do wyniesienia satelity Telstar 19 Vantage wykorzystano rakietę Falcon 9 w finalnej konfiguracji, znanej jako Block 5.

Telstar 19 Vantage podczas testów / SSL

Wyjątkowo ciężki satelita (o masie 7075 kg) został zbudowany przez Space Systems Loral na bazie platformy SSL-1300. Będzie dostarczał usługi telekomunikacyjne dla Ameryki Południowej, Karaibów oraz na obszarze północnej części Oceanu Atlantyckiego. Docelowo zostanie on umieszczony na orbicie geostacjonarnej, na długości geograficznej 63°W.

https://www.youtube.com/watch?v=ylq6ZmVAlcI
Nagranie startu i lądowania Falcona 9 z 22.07.2018 / SpaceX

Jest to najcięższy ładunek, jaki Falcon 9 wyniósł na orbitę geostacjonarną transferową. Może być to wskazówka na maksymalne możliwości udźwigu wariantu Block 5, gdzie wciąż możliwe jest przeprowadzenie powrotu pierwszego stopnia na ziemię. W przypadku tego lotu wylądował on na znajdującej się na Atlantyku barce o nazwie Of Course I Still Love You.

Kolejny lot Falcona 9 jest przewidziany na 25 lipca z Vandenbergu, z zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Wówczas wyniesionych ma zostać kolejne dziesięć satelitów konstelacji Iridium-NEXT.

(GSP, PFA)

Comments are closed.