Udany start Falcona 9 z telekomunikacyjnym Telstar 18 Vantage

0

Po miesięcznej przerwie firma SpaceX przeprowadziła kolejny lot rakiety Falcon 9. Udało się wprowadzić ładunek na orbitę oraz wylądować pierwszym stopniem rakiety.

Start Falcona 9 w finalnej konfiguracji znanej jako Block 5, rozpoczął się o godzinie 6:45 CEST z Cape Canaveral. Głównym ładunkiem był satelita telekomunikacyjny Telstar 18 Vantage wyniesiony dla operatora Telesat. Ładunek trafił na orbitę transferową geostacjonarną. Warto podkreślić, że z masą 7060 kg jest to jeden z cięższych satelitów wyniesionych na orbitę GTO przez rakietę Falcon 9. Odzyskano również pierwszy stopień rakiety, który wylądował na barce Of Course I Still Love You.


Nagranie ze startu Falcona 9 z 10 września 2018.

Satelita zastąpi wysłużonego już Telstara 18, wystrzelonego w 2004 roku przy pomocy rakiety Zenit. Będzie on świadczył usługi telekomunikacyjne dla regionu Azji i Pacyfiku. Głównym odbiorcą danych nowego satelity będzie operator APT Satellite z Hong Kongu. Telstar 18 Vantage został zbudowany przez Space Systems Loral.

Jest to już drugi satelita wynoszony przez SpaceX dla spółki Telesat w ciągu dwóch miesięcy. W lipcu wystrzelono Telstara 19 Vantage.

Do końca roku SpaceX przeprowadzi jeszcze kilka ciekawych misji. Przede wszystkim wystrzelony ma zostać pierwszy egzemplarz nowej wersji kapsuły Dragon (w trybie bezzałogowym), który przetestuje systemy pojazdu w locie. Wyniesiony ma zostać również pierwszy satelita serii GPS 3 i być może uda się jeszcze przeprowadzić drugi lot Falcona Heavy – największej obecnie latającej rakiety nośnej.

(SpaceNews)

 

Comments are closed.