Chiński start z satelitą oceanograficznym

0

W piątek, 7 września Chiny z Taiyuan przeprowadziły start rakiety CZ-2C. Wyniesiony został satelita oceanograficzny Haiyang-1C.

Oprócz dwóch lotów suborbitalnych z piątego i siódmego września Chińczycy pod koniec zeszłego tygodnia przeprowadzili również misję orbitalną. Z kosmodromu Taiyuan o 5:15 CEST wystartowała rakieta nośna Długi Marsz 2C. Na pokładzie znajdował się jeden ładunek, ważący 442 kg (wraz z paliwem) satelita oceanograficzny Haiyang-1C. Trafił on na orbitę o parametrach 783 na 814 km i inklinacji 98,62°.


Nagranie startu rakiety CZ-2C z satelitą Haiyang-1C / Cast

Satelita zbudowany przez CAST na bazie platformy CAST968 jest stabilizowany w trzech osiach i wyposażony w dwa panele słoneczne. Jego dwa instrumenty, China Ocean Colour & Temperature Scanner (COCTS, kamera optyczna średniej rozdzielczości) oraz Coastal Zone Imager (CZI, multispektralny instrument CCD), będą przede wszystkim stosowane do prowadzenia obserwacji mórz i wybrzeży leżących wokół Chin. Satelita ma pracować przez następne trzy do pięciu lat.

Odnaleziona owiewka / Weibo

Podczas lotu rakiety przetestowano również system odzyskiwania owiewki na spadochronie. W tym momencie nie wiadomo jeszcze, czy celem będzie sterowanie owiewką tak, aby nie opadały na obszary zamieszkane przez ludzi, czy też Chiny zamierzają obniżyć koszt wystrzeliwania rakiet. Szczegóły testu nie zostały opublikowane. W chińskim internecie pojawiły się jednak zdjęcia odnalezionej owiewki.

Comments are closed.