Loty suborbitalne chińskich startupów [Aktualizacja]

0

Chiński startup iSpace przeprowadził 5 września suborbitalny lot rakiety Hyperbola-1Z. Rakieta wzniosła się na 175 km wynosząc na trajektorię paraboliczną trzy ładunki, z których jeden powrócił na spadochronie na Ziemie. Dwa dni póżniej wykonany został suborbitalny lot chińskiego startupu OneSpace.

Rakieta Hyperbola-1Z / iSpace

Był to już drugi lot dla chińskiego startupu iSpace. Poprzedni z kwietnia 2018, zrealizowany za pomocą rakiety Hyperbola-1S, dotarł na wysokość 40 km. Spółka w lipcu pozyskała 600 milionów juanów (90 milionów USD) inwestycji w rundzie A. Głównym inwestorem był fundusz Matrix Partners China. Długofalowo startup zamierza również zbudować rakietę orbitalną.

Wrześniowy lot został wykonany za pomocą dziewięciometrowej rakiety Hyperbola-1Z, napędzanej paliwem stałym. Maksymalny pułap wyniósł 175 km. Osiągnięto prędkość 1,6 km/s. Lot został przeprowadzony z kosmodromu Jiuquan w środę 5 września o 7:00 CEST.

Na pokładzie znajdowały się trzy Cubesaty, wyniesione specjalnie na trajektorię suborbitalną: wyposażony w spadochron EREBUS-1 (zbudowany przez spółkę Beijing ZeroG Technology), oraz Tianfu Junrong-1 (TFJR-1) i Chengdu Gaoxin-1 (CDGX-1) zbydowane przez Chengdu Guoxing Space Technology.

Start rakiety OS-X1 startupu OneSpace / OneSpace

Drugi suborbitalny chiński lot wykonano 7 września. Wysoka na 9 metrów rakieta OS-X1 wystartowała o 6:10 CEST, również z kosmodromu Jiuquan. Rakieta dotarła na pułap 35 km, na 169 km trajektorii trwającej 200 sekund. OneSpace twierdzi, że rakieta OS-X1 jest w stanie wykonać suborbitalne loty sięgające aż 500 km wysokości.

OneSpace pracuje również nad orbitalną rakietą nośną OS-M1, która będzie mogła wynieść 205 kg ładunku na niską orbitę okołoziemska na wysokość 300 km.

Komentarz: W ostatnich latach można zauważyć zwiększony udział chińskich firm w rozwoju rakiet nośnych. Spółki takie jak OneSpace czy LinkSpace, Landspace wykonały już pierwsze loty testowe, i wszystko wskazuje na to, ze będą oferować usługi wynoszące na rynku małych satelitów po konkurencyjnych cenach. Jednocześnie przy bardzo dużej liczbie podmiotów na całym świecie pracujących obecnie nad własnymi systemami wynoszenia, można zadać pytanie, ile podmiotów rzeczywiście się utrzyma na rynku.

(GBTimes, NSF)

Comments are closed.