Kurs ISU SSP18 zakończony

0

Dwudziestego piątego sierpnia zakończył się prestiżowy kurs Space Studies Programme na Międzynarodowym Uniwersytecie Kosmicznym. W programie uczestniczył jeden student z Polski.

International Space Unviersity (ISU) został założony w 1987 roku przez Petera Diamandisa (związany m.in. z X-Prize czy Singularity University), Todda Hawleya oraz Boba Richardsa (obecnie Moon Express). Inicjatywa przekształciła się w elitarną uczelnię, która uczestników kształci we wszystkich obszarach sektora kosmicznego. Uniwersytet prowadzi roczne, magisterskie studia podyplomowe w Strasburgu oraz intensywne kursy Space Studies Programme (SSP), które co roku odbywają się w innym kraju.

Tegoroczny dwumiesięczny kurs Space Studies Programme Międzynarodowego Uniwersytetu Kosmicznego (ISU) odbył się w Holandii. SSP18 zostało zorganizowane wspólnie przez Uniwersytet Techniczny w Delft, Uniwersytet w Lejdzie oraz ośrodek ESTEC, należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Wśród 135 uczestników Polskę reprezentował dr inż. Krzysztof Kanawka, prezes Blue Dot Solutions. Studenci SSP18, w wieku od 23 do 65 lat, pochodzili z takich prestiżowych instytucji jak agencji NASA, DLR i JAXA, chińskich państwowych zakładów kosmicznych oraz czołowych firm tego przemysłu. W tym roku po raz pierwszy na ISU SSP uczestniczył student z Mongolii. Około 40% tegorocznych studentów kursu posiadało stopień doktora.

Studia SSP dzielą się na cztery części:

  • wykłady, prowadzone m.in. przez astronautów, profesorów i specjalistów z sektora kosmicznego,
  • wybieralne warsztaty z różnych zagadnień branży kosmicznej,
  • zajęcia w jednym z sześciu departamentów,
  • projekt zespołowy (jeden z czterech).

Łącznie w ciągu dwóch miesięcy studenci uczestniczyli w blisko 300 godzinach wykładów, zajęć i warsztatów, nie licząc prac “po godzinach”. Kurs ISU SSP jest znany z dużej intensywności i krótkich terminów składania prac cząstkowych.

Wykład Prof. Jeffreya Hoffman’a, uczestnika misji STS-61 (lot promu Endeavour do teleskopu Hubble) / Credits –International Space University

Dr inż Kanawka brał udział w departamencie biznesu i zarządzania oraz w projekcie zespołowym łączącym satelitarne dane pogodowe i sektor energetyczny. Zajęcia w departamencie biznesu i zarządzania dotyczyły m.in. finansowania projektów w sektorze kosmicznym (od małych inicjatyw, poprzez nowe rakiety nośne aż po satelity telekomunikacyjne), form nakładów pieniężnych na projekty (np. inwestycje czy instrumenty dłużne), regulacje i ograniczenia (w tym prawne) oraz aspekty zasadności prowadzenia działań komercyjnych w różnych niszach sektora kosmicznego.

Uczestnicy projektu zespołowego dotyczącego pogody / Credits - International Space University

Uczestnicy projektu zespołowego dotyczącego pogody / Credits – International Space University

Z kolei projekt zespołowy, skupiał się na ustaleniu czy nowe obserwacje z orbity w wykonaniu małych satelitów lub nawet konstelacji małych satelitów mogą przynieść korzyści dla branży energetycznej. Członkowie tego projektu zespołowego korzystali ze wsparcia jednej z francuskich firm energetycznych oraz dynamicznie rozwijającej się spółki branży kosmicznej, która już dziś dysponuje kilkudziesięcioma satelitami na orbicie.

Pozostałe projekty zespołowe dotyczyły: satelitarnych obserwacji zmian klimatycznych, rozwiązań dla rosnącego problemu “śmieci kosmicznych” oraz przetrwania “nocy księżycowej” na Srebrnym Globie przez misję załogową.

Dwudziestego czwartego sierpnia zaprezentowano wyniki prac każdego z projektów zespołowych. Tradycją na ISU SSP jest większa dowolność w przekazie tych prezentacji – włączone są nie przykładowo elementy animacji, odgrywania poszczególnych ról a nawet śpiewu czy recytacji. Pomimo dość rozbudowanej formy prezentacji, zespoły projektowe są oceniane przede wszystkim pod kątem merytorycznym, a w szczególności wykonalności technicznej.

Dzień później, 25 sierpnia, nastąpiło oficjalne wręczenie dyplomów oraz zakończenie studiów SSP18. W 2019 roku kolejne SSP odbędą się w Strasburgu we Francji. Już teraz wiadomo, że przyszłoroczni wykładowcy na tym prestiżowym kursie będą pochodzić z całego świata. Z kolei w 2020 roku ISU SSP odbędzie się w Pekinie. Na obu z tych kursów nie powinno zabraknąć studentów z Polski.

(BDS)

Comments are closed.