Łucz nadal zbliża się do innych satelitów

0

Rosyjski satelita Łucz zbliża się do różnych satelitów na orbicie geostacjonarnej. Jedno ze zbliżeń wywołało reakcję Francji i Włoch.

We wrześniu 2014 roku satelita Łucz (inna nazwa: Łucz-Olimp lub Łucz/Olimp-K) został wyniesiony na orbitę geostacjonarną (GEO). W 2015 roku zaczął się on zbliżać do innych satelitów na tej orbicie, m.in. do dwóch komercyjnych satelitów telekomunikacyjnych: Intelsat 7 i Intelsat 901. Oba satelity są oddalone o siebie o zaledwie pół stopnia na GEO.

W niektórych momentach Łucz zbliżył się na odległość zaledwie 10 km od satelitów Intelsat 7 i Intelsat 901. W warunkach orbity geostacjonarnej jest to bardzo mała odległość. Trzy razy Łucz zbliżył się na odległość zaledwie 5 kilometrów od jednego z tych satelitów. Takie zbliżenie z reguły wymaga reakcji ze strony operatora satelitarnego. Co ciekawe, operatorom tych (oraz innych) satelitów nie udało się uzyskać żadnej odpowiedzi ze strony rosyjskiej.

Do połowy 2018 roku Łucz zatrzymał się łącznie na 14 różnych pozycjach orbitalnych, nieopodal różnych satelitów. Siódmego września pojawiła się zaś informacja, że w 2017 roku Łucz zbliżył się do wojskowo-cywilnego satelity telekomunikacyjnego Athena-Fidus (Access on THeatres for EuropeaN Allied forces nations-French Italian Dual Use Satellite). Ten satelita służy do szyfrowanych połączeń dla wojsk francuskich i włoskich. W oficjalnych doniesieniach nie podano jaki był minimalny dystans pomiędzy Łuczem a Atheną-Fidus, nieoficjalnie podawane są wartości mniejsze od 5 km.

W wypowiedziach przedstawicieli rządowych przedstawiciele włoscy i francuscy oskarżają Rosję o szpiegostwo. Rosja jak na razie nie odpowiedziała na te zarzuty.

Nie jest to pierwsze kontrowersyjne działanie Rosji w przestrzeni dookoła Ziemi. Czternastego sierpnia 2018 przedstawicielka rządu USA poinformowała o dziwnym zachowaniu trzech rosyjskich satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Te satelity noszą oznaczenia Kosmos 2519, Kosmos 2521 i Kosmos 2523. Niektóre źródła sugerują, że te satelity mogą mieć przeznaczenie ofensywne.

(Y, F-P)

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

Comments are closed.