Google Lunar XPrize przedłużony do 31 marca 2018!

1

Konkurs GLXP został przedłużony przez organizatorów o trzy miesiące. Dołożono również 4,75 miliona dolarów na dodatkowe nagrody.

Google Lunar X Prize (GLXP) to konkurs, którego głównym celem jest wylądowanie oraz przejazd komercyjnego, bezzałogowego łazika po powierzchni Księżyca. Konkurs został ogłoszony we wrześniu 2007 roku, w czasach gdy wydawało się, że pod koniec obecnej dekady człowiek wyląduje na Księżycu w ramach programu Constellation. Głównym partnerem GLXP jest firma Google a główna nagroda wynosi 20 milionów dolarów amerykańskich. 5 milionów dolarów zostanie przyznanych dla drugiego zespołu.

Finaliści GLXP

Wizja artystyczna lądownika na powierzchni Księżyca

Wizja artystyczna lądownika na powierzchni Księżyca / Moon Express

Łącznie do konkursu zarejestrowało się ponad 30 zespołów z całego świata. Do końca 2016 roku wytrwało 16 zespołów, a w 2017 roku tyko pięć zespołów zostało jeszcze w grze. Do ostatniego etapu weszły tylko te grupy, którym udało się podpisać umowę na wyniesienie pojazdu księżycowego z operatorem rakietowym. Umowy musiały zostać zweryfikowane przez organizatora. Finalistami są kolejno:

  • SpaceIL – SpaceX (Falcon 9)
  • Moon Express – Rocket Lab (Electron)
  • Synergy Moon – Interorbital Systems (Neptune)
  • Hakuto – ISRO (PSLV)
  • Team Indus – ISRO (PSLV)

Japoński Hakuto oraz indyjski Team Indus miałyby udać się na Księżyc na tej samej rakiecie.

Przedłużenie konkursu

Łazik księżycowy zespołu Hakuto / GLXP

Ze względu na szereg kwestii technicznych organizatorzy konkursu GLXP zgodzili się na przedłużenie konkursu do 31 marca 2018. Wpłynęło na to chociażby awaria debiutanckiego lotu rakiety Electron z maja 2017. Drugi lot testowy ma się odbyć w październiku, czy problemy zespołu Team Indus by dokończyć pracę do końca 2017 roku. Jednocześnie rakieta Neptune do 2017 nie przeprowadziła żadnego lotu. Za to lot Falcona 9, w którym SpaceIL będzie uczestniczyć został przełożony do początku 2018 roku.

Wraz z przedłużeniem konkursu, organizatorzy GLXP wyłożyli dodatkowe 4,75 mln USD, które zostaną przyznane za następujące osiągnięcia:

  • 1,75 miliona USD za Lunar Arrival Milestone Prize – wykonanie orbity wokół Księżyca lub wejść na bezpośredni kurs na powierzchnie Srebrnego Globu.
  • 3 miliony USD za Soft Landing Milestone Prize – sonda musi przesłać dane z powierzchni Księżyca potwierdzające, że udało wykonać miękkie lądowanie.

(GLXP)

Jeden komentarz

  1. Czytam to tak : Google jest tak pewne porażki zespołów, że będzie honorować będzie “kamienie milowe” niezbędne do uwolnienia łazika na powierzchni Księżyca…