Near Space Conference 2017 – relacja

0

20 maja Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy gościło uczestników drugiej edycji konferencji Near Space. Poza udaną misją stratosferyczną i prezentacją najważniejszych osiągnięć zespołów studenckich, uczestnicy mogli dowiedzieć się o dwóch nowych, ciekawych inicjatywach w sektorze kosmicznym.

Zorganizowana przez Fundację Copernicus Project, konferencja Near Space odbywa się co roku w Toruniu. Jest to forum spotkań osób zainteresowanych misjami stratosferycznymi, edukacją astronomiczną i badaniami kosmosu.

W tym roku konferencja była częścią projektu “Visegrad closer to Space” (Wyszehrad bliżej kosmosu), który ma za zadanie zwiększyć zainteresowanie naukami STEM w regionie. Gośćmi konferencji byli między innymi Magyar Asztronautikai Tarsasag (http://www.mant.hu/), Slovenska organizacia pre vesmirne aktivity (http://sosa.sk/) i Ceska kosmicka kancelar (http://www.czechspace.cz/).

Wystąpienia na Near Space Conference

Konferencję otworzyły dwie grupy studenckie: DREAM z Politechniki Wrocławskiej (http://dream-rexus.pl/) oraz SKA (http://ska.pw.edu.pl/) z Politechniki Warszawskiej, których przedstawiciele opowiadali o osiągnięciach swoich niedawnych misji w ramach projektu Rexus/Bexus. Jest to program organizowany wspólnie przez trzy agencje kosmiczne: Europejską, Niemiecką i Szwedzką, a umożliwia wysłanie eksperymentu skonstruowanego przez studentów w stratosferę.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja Adama Dąbrowskiego z Obserwatorium Astronomicznego GSA (http://obserwatorium.gfo.pl/), który opowiadał o zakładaniu i prowadzeniu szkolnego obserwatorium astronomicznego. Temat edukacji astronomicznej kontynuował w kolejnej części dnia Aleksander Jasiak z ESERO, projektu edukacyjnego ESA. Jego prezentacja dotyczyła konkursu CANduino, który polega na skonstruowaniu przez licealistów satelity wielkości puszki do napoju, a następnie wysłaniu go w powietrze przy pomocy małej rakiety.

W połowie dnia uczestnicy konferencji spotkali się na placu przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy by obserwować start balonowej misji stratosferycznej. Po rozwiązaniu problemów z zaworem zbiornika helu, udało się doprowadzić do startu.

Po południu odbyły się dwie prezentacje, które wzbudziły najwięcej emocji, gdyż były premierowymi zapowiedziami nowych, ciekawych inicjatyw. Jako pierwszy wystąpił Mikołaj Podgórski z Zespołu DREAM, który ogłosił program Rocket/Baloon.pl (https://www.facebook.com/RocketBalloonPl/). Po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia własnej misji, absolwenci misji DREAM (obecnie zrzeszeni w firmie ScanWay) postanowili podzielić się swoją wiedzą z innymi studentami. Ich program ma za zadanie być akceleratorem projektów do konkursu Rexus/Bexus. Nowa inicjatywa ma spowodować, że Polacy będą zgłaszać więcej misji do tego programu.

Druga najważniejsza zapowiedź pojawiła się podczas prezentacji Mateusza Józefowicza z ABM Space z Torunia. Zapowiedział, że jego firma opracowała system lokalizacji na podstawie obrazu z kamery. Kolejnym krokiem ma być test systemu podczas misji balonowej.

Na koniec Jędrzej Górski, weteran polskiego sektora kosmicznego podzielił się swoimi wrażeniami z kilkudniowej misji w analogu Mars Desert Research Station na pustyni w Utah. Ostatnią prezentację dnia wygłosił Kamil Muzyka, doktorant w Polskiej Akademii Nauk, który w żywy sposób przedstawił uczestnikom konferencji problematykę prawa kosmicznego.

Druga konferencja Near Space pokazała, że szczególnie prężne jest w Polsce środowisko studenckie. Co więcej, studenci chcą wykorzystywać swoje doświadczenie w sektorze kosmicznym. Niewątpliwie, była to też okazja do nawiązania ciekawych kontaktów i wymiany informacji.

(AD)

Comments are closed.